3 Bin Yıllık Tedavi Yöntemi…

3 bin yıllık tedavi yöntemi…

Bu yöntemi bende uygulayabiliyorum. Önce bardak çekip daha sonra

güzel karışık yağlarla 15-20 dakika ovup, tekrar bardak çekiyorum.

Bardağı bütün sırt bölgesinde gezdiriyorum. Vücut yağlı olduğu için rahat

kayarak gezdiriliyor.

Bu yönteme dinimizde hacemat deniliyor. Hacemat ayrıca bardak çekilen

yerden kan çıkartılarakta yapılıyormuş; çok faydası olduğu söyleniyor.

Babaanne icadı olan ve yaklaşık 3 bin yıllık geçmişe sahip bu yöntem adeta şifa dağıtıyor.

Babaanne icadı olan ve yaklaşık 3 bin yıllık geçmişe sahip olan bardak çekme yöntemi şifa dağıtıyor. Geçmişte evlerde de yapılan bu şifa yönteminin yararları bilimsel olarak kanıtlandı. Cupping Therapy adıyla Türkiye ilk kez İzmit Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde 3 yıldır uygulanıyor.

HİÇBİR YAN ETKİSİ YOK

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Köksal Holoğlu, bu yöntemin son zamanlarda dünyada çok popüler olduğunu ve özellikle Hollywood yıldızları tarafından da çok sık uygulandığını belirtti. Güvenirliği bilimsel olarak kanıtlandığını ve hiçbir yan etkisinin bulunmadığını ifade eden Holoğlu,” Sadece kısa süreli morarma meydana geliyor. Bu da kısa süre sonra ortadan kalkıyor” dedi.

BİRÇOK AĞRIYI YOK EDİYOR

Holoğlu, “Kas ve iskelet sisteminin müzmin ve kronik problemlerinde bu tedavinin uygulanması son derece başarılı sonuçlar doğurdu. Uygulama, her türlü bedensel tutulma, spazm, baş boyun, bel, kalça, bacak, diz ağrısı problemlerine, akut ve kronik bölgesel kas spazmlarına çare oluyor. Sinir sıkışmasının iyileşmesini hızlandırıyor. Ayrıca bel ve boyun fıtığı tedavisine destekleyici nitelik taşıyor” diye konuştu. Dr. Holoğlu, kas spazmı olarak bilinen rahatsızlıklarda adale içersinde yorgunluğa sebep olan laktik asit maddesi, kas gevşemediği takdirde orada kalarak rahatsızlığa sebebiyet verdiğine dikkat çekti.

ATIK MADDELER İDRARLA BEDENDEN ÇIKIYOR

Holoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Cupping Therapy yöntemi ile cilt altıdan sertleşen kas bölgesindeki kan dolaşımı arttırılarak laktik asit uzaklaştırılıyor ve atık maddeler serbestçe kana karışarak, idrar yolu ile bedenden atılıyor. Terapinin ikinci etkisinin ise vakumla oluşan morarma sayesinde, beden sahip olduğu tüm yapıcı ve iyileştirici kimyasallarını o bölgeye yönlendiriyor. Böylece bölgedeki tüm kas, eklem ve sinir yapılarının onarılarak iyileştiriliyor.”

İLAÇ YERİNE CUPPİNG THERAPY

Tedavinin haftada iki seans olmak üzere toplam 5 ila 10 seans arasında uygulandığında hastada gözle görülür bir iyileşmenin söz konusu olduğunu ifade eden Holoğlu,”Orta ve ileri yaş grubunda mide, böbrek, karaciğer problemleri fazla olduğu için ilaçlı tedavi yerine bu şekildeki alternatif tedavilerinde uygulanabiliyor. İlaç kullanmak istemeyen hastalarımızda genelde bu tedavi yöntemini tercih ediyorlar” şeklinde konuştu.

HABER: Nesrullah SONAY/İSTANBUL

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir