Ayak Bakımı…

Ayak sorunlarının erkeklerden çok kadınlarda görüldüğünü biliyor muydunuz? Peki bunun nedenini tahmin edebiliyor musunuz?

Tabiî ki topuklu ayakkabılar ve buna bağlı olarak rahatsız ayaklar.  Çoğu kadın günlük olarak iç ve dış mekanlar toplamında 15 kilometre yol yürür.  Ayaklarınıza dikkat etmek ise vücudunuza karşı yerine getirmeniz gereken en büyük sorumluluklardan biridir. Ayaklar tüm vücudun yükünü taşır ve iskelet sisteminin düzgün bir şekilde durmasını sağlar.

İşte dikkat edilmediğinde karşılaşılabilecek ayak sorunları…

Ağrıyan ayaklar…

3 yemek kaşığı alkol, yarım fincan masaj yağı ve 1,5 bardak kurutulmuş biberiyeyi karıştırın. Ayaklarınıza yavaşça masaj uygulayın ve vücut düzleminden yukarıda kalacak şekilde yatın.

Bu ürünler sayesinde gün boyu ağrıyan ayaklarınız rahata kavuşacak!

Kabarcıklar ve nasırlar

Sizi rahatsız eden ayakkabıları kesinlikle giymeyin. Uzun süre yürümeniz gerekiyorsa bir yara bandı ya da nasır bandı kullanarak rahatsızlık veren bölgeyi kaplayın. Bu sayede ayağınızın su toplamasını engellemiş olacaksınız.
ayak kokusu

Ayak kokusu genellikle aşırı terleme sonucunda ortaya çıkan ve hiç hoş olmayan bir sorundur. Günlük hijyen ayak kokusuna karşı savaşta ilk yapmanız gerekendir. Çoraplarınızı sık sık değiştirmeye özen gösterin ve ayakkabı spreylerini kullanın. Bu sayede ayakkabınızın içerisinde kalan ve kokuya neden olan bakteriler de ölecektir.
Çok sık topuklu ayakkabı giymek de ayağın sağlığını bozacağı için kokuya neden olabilir. Çorapsız ve uzun süre topuklu ayakkabı giymemeye ve ayağınızı rahat ettirecek tabanlık kullanamaya dikkat edin.

Millliyet

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir