Balık Haftada İki Gün Yemek Yaşam Boyu Sağlık Demek…

Türkiye’de kişi başına yıllık 8 kg. olan balık tüketimini 15 kg.’a çıkarmak isteyen Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) ile Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda İzmir’in Buca ilçesindeki Tütün İhracatçıları Birliği İlköğretim Okulu’nda, “Haftada İki Gün Balık, Yaşam Boyu Sağlık” sloganıyla 600 öğrenciye ekmek arası fileto çipura dağıtıldı. Ayrıca STG tarafından yaptırılan yapboz, balon, kurşun kalem ve “Denizlerimizden Sofralarımıza” isimli balık tarifleri kitapçığı verildi.

Her ay başka bir okulda balık ekmek şenliği düzenleme kararı aldıklarını belirten Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Sevinç Kopuz, 19 Ocak 2011’de Bayraklı ilçesi Talatpaşa İlköğretim Okulu’nda, “Ne Cips Ne Kola, Balık Ye Doya Doya” sloganıyla ilkini yaptıklarını söyledi. Tütün İhracatçıları Birliği İlköğretim Okulu’ndaki şenlikte öğrencilere seslenen Kopuz, “En sağlıklı besin maddelerinden biri olan balığı yediğiniz takdirde sağlıklı ve zeki olursunuz. Vatana ve topluma faydalı bireyler olursunuz. Sağlıklı bir yaşam için haftada iki gün balık yemenizi öneriyoruz.” dedi.

Japonya’da kişi başına yıllık balık tüketiminin 80, Avrupa Birliği’nde 25 kg. olduğuna dikkat çeken Sevinç Kopuz, “Türkiye’de ise henüz 8 kg. seviyesinde. Aamacımız, bu rakamı ilk aşamada 15 kg.’a çıkarmak. Balık, büyümeyi ve gelişmeyi kolaylaştırır, kemiklerin gelişmesine yardımcı olur. Omega 3 deposudur. Kalsiyum, demir, fosfor, iyot ve vitamin yönünden zengindir. Merkezî sinir sisteminin gelişimine yardım eder, zihin sağlığına olumlu etkisi vardır. Algılama ve dikkat yetisini güçlendirir. Lezzetlidir, besleyicidir, kilonun sağlıklı düzeyde tutulmasına yardımcı olur.” şeklinde konuştu.

Balık ekmek şenliğine Buca Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Yanık, Okul Müdürü Necmettin Şanda, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

(CİHAN)

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir