Evliliği Korumanın Yolu…

Uzmanlar iyi bir evlilik için ne gibi öğütler veriyor?Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği (İLSAN-DER) tarafından düzenlenen “Kur’an ve Sünnette Aile Modeli” konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Saffet Köse, nikahın iffeti korumanın kalkanı olduğunu söyledi.
Dernek salonunda düzenlenen ve çok sayıda davetlinin katıldığı konferansın açılış konuşmasını İLSANDER Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Dağ yaptı.

Dağ, derneklerinin toplumun temeli olan aileye önem verdiğini ve bu amaçla çeşitli faaliyetler düzenlediğini kaydederek, aile okulu programlarının düzenli olarak devam ettiğini belirtti.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saffet Köse ise İslâm’ın iki ana kaynağı Kur’ân ve Sünnet’in aile için nasıl bir model öngördüğü konusunda bilgiler verdi.

Köse, öncelikle aile nikâh akdiyle kurulur. Nikâh, insan neslinin varlık sebebi olan ailevî münasebetin tek meşru yoludur. Neslin devamı için kadın ve erkek birbirine ilgi duyacak şekilde yaratılmıştır. Esasen bu, fıtrat kanunudur. Çünkü zıt kutuplar birbirini çeker. Varlık da bundan doğar. Karı-koca için kullanılan zevc kelimesinde de bu incelik gözükmektedir. Zîrâ zevc aynı cinsten fakat zıt özellikteki, karşıt kutuplu varlıklar (erkek-dişi) için kullanılır. Karı-koca arasındaki uyum, ahenk ve ünsiyeti sağlayan, varlığı doğuran, sürekliliği sağlayan da budur. Nikâh, dinî bir vecibe olan iffeti korumanın kalkanıdır.” dedi.

Kadın ve erkeğin birbirlerine ait rolleri çalmaması gerektiğine değinen Köse, Kur’ân-ı Kerîm’e göre kadın ve erkek birbirlerine karşı üstünlükleri bulunan iki farklı cinstir. İki varlık arasındaki farklılık birinde olanın diğerinde bulunmadığı özelliği gösterir. Bu husus kadın-erkek arasındaki mutlak üstünlük iddiasını ortadan kaldırmaktadır. Farklılıklarıyla bütünleşen eşler güçlü bağlarla birbirlerine kenetlenerek yalnızlık hissetmelerine mâni olacaklardır. diye konuştu.  (CİHAN)

Bugün

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir