Kalp Krizi ve Nöbetler İçin Hayat Kurtaran Tavsiyeler Dr.Mehmet Öz

Dr.Mehmet Öz

Kalp krizi ve nöbetler için hayat kurtaran tavsiyeler…

Ani bir kalp krizi veya bir nöbet başlangıcı, hastayı doğrudan bir ölüm kalım meselesinin içine sokar. Burada belirleyici faktör genellikle uygulanan yardımdır. Peki, geçen her saniyede ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Sakin kalmanız ve hayat kurtarabilmeniz için gerekli olan ipuçlarını sizinle paylaşmak istiyorum.
Kalp krizi veya hastalık nöbeti, çoğunlukla bir uyarı olmadan meydana gelir. İster kendiniz, ister bir yakınınız veya bir yabancı olsun, hayat kurtarmak için gereken bilgiye sahip misiniz? Hazırlanın; işte bilmeniz gereken hayat kurtarıcı ipuçları…

Kalp Krizi Yardımı

Yapmamanız Gerekenler: İlaç almak veya vermek için, özellikle de mağdur kişi sizseniz, hastaneyi ya da ambulansı aramakta gecikmeyin. Telefona ulaşana kadar yığılabilirsiniz.
Yapmanız Gerekenler: Yanınıza gelecek olan acil yardım ekibinde oksijen, ilaç ve defibrilatör olduğundan emin olun. Bugünden tezi yok, bu tür bir acil yardım ekibinin numarasını ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun. Acil durumla karşılaştığınızda onları aradıktan sonra 325 mg’lık aspirinlerden alın. Kalp krizi, damarlarda kanın kalbe gitmesini engelleyen pıhtı veya pıhtılar yüzünden meydana gelir. Aspirin, pıhtının büyüyüp daha çok zarar vermesini engellemeye yardımcı olur. Yardım gelene kadar sakin kalmaya çalışın.

Nöbet Sırasında Yardım

Yapmamanız Gerekenler: Hastanın ağzına hiçbir şey koymayın. Diş etlerini kesebilir, dişlerini kırabilir veya sizi ısırabilirler. Duyduklarınızın aksine, nöbet sırasında hastanın dilini yutma tehlikesi çok düşüktür. Daha doğrusu, dili yerinde tutan frenulum adındaki doku sayesinde bu neredeyse imkansızdır.Yapmanız Gerekenler: İlk olarak hastayı yavaşça yere yatırın. Yaralanmaları önlemek için başının altına yastık koyun. Tükürüğünün dışarı akması ve daha rahat nefes alıp vermesi için başını yana döndürün. Nöbetin uzunluğuna ve ayrıntılarına dikkat edin ve bu bilgileri bir doktora veya acil yardım görevlilerine iletin.

Nöbet Sırasında İlk Yardım

Nöbetler en korkutucu atakların arasında; hayatları boyunca 10 kişiden 1’i nöbet geçirir. Tanıdığınız biri nöbet geçirse ne yapacağınızı biliyor musunuz? Nöbete nelerin yol açtığını ve ne yapıp yapılmaması gerektiğini anlatacağım sizlere.

Yapılması Gerekenler:
Sakin olun.
-Süreye bakın. 5 dakikadan daha fazla süren nöbetler hayli tehlikeli olur. Bu bilgiyi doktora aktarın.
-Etrafındaki sivri maddeleri kaldırın.
-Rahat nefes alabilmesi için kafasını yana çevirin.

Yapılmaması Gerekenler:
-Hastayı tutarak titremesini veya hareketini engellemeye çalışmayın.
– Kendine gelene kadar yiyecek veya içecek bir şey vermeyin.
– Ağızlarına hiçbir şey koymayın.
-Elinizi veya parmağınızı ağzına sokmayın.

Posta Gazetesi

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir