Kırmızı fasulye hem lezzetli hem sağlıklı!

Kırmızı fasulye hem lezzetli hem sağlıklı!

Kırmızı fasulye yemeklerinize renk katarken aynı zamanda zengin besin değerleriyle de sağlığınızı güçlendirecek. İşte kırmız fasulyenin özellikleri…

Fasulyeyi seçerken…

Kırmızı fasulyenin ufaktan iri taneliye pek çok çeşidi bulunmaktadır. Azuki fasulyesinin sindirimi daha kolaydır ve yoğun bir fasulye tadı yoktur. İri taneli olanları ise birlikte pişirildikleri besinlerin tadını alır. Bu nedenle genelde çorbalarda kullanılır. Ufak taneli kırmız fasulye ise genellikle et ve pirinç yemeklerinde kullanılır.

2. Protein ve Demir

Kırmızı fasulye protein açısından zengindir. Esmer pirinç ve diğer tahıllarla karıştırıldığında tam bir protein deposu yemek hazırlayabilirsiniz. Fasulyede vücudun ihtiyacı olan tüm aminoasitler bulunmaktadır. Ancak etin aksine fasulye yağ oranı az ve kolesterolü düşük bir besin kaynağıdır. 1 fincan kırmızı fasulyede 15 mg protein ve 15 mg demir bulunmaktadır. bu ölçüler günlük ihtiyacınızın %30’unu karşılaşmaktadır.

3. Lif kaynağı Fasulye

Fasulye çeşitleri özellikle içerdiği lif miktarıyla bilinir ve pişmiş kırmızı fasulyeler günlük lif ihtiyacınızın yarısını karşılar. Vücutta çözülebilen bu lifler kolesterolü düşürür ve sindirim sistemini düzenler. Çok yavaş sindirebildiği için kan şekerini de düşürür ve bu nedenle diyabet hastalarına önerilir.

4. Antioksidanlar

Kırmızı fasulyenin antioksidan açıdan en zengin besinlerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı inceledikleri 100 yiyecek içerisinden kırmızı fasulyeyi söz konusu listenin başına koymuştur. Kırmızı fasulyedeki antioksidan maddeler böğürtlen ve kirazdan bile daha fazladır. Antioksidan maddelerkanser ve kalp rahatsızlığı gibi ciddi hastalıkların riskini artıran özellik taşımaktadır.

6. Fasulyeleri pişirirken

  • Konserve fasulyeler her zaman elinizin altında kolayca ulaşabildiğiniz ürünlerdir. Ancak bu besinler sodyum ve diğer katkı maddeleri açısından yüksektir. Bu nedenle kullanmadan önce iyice yıkamak gerekir.
  • Kuru haliyle satın aldığınız kırmızı fasulyeleri ise bir gece önceden suya yatırmanız gerekmektedir. Bu sayede pişme süresi önemli ölçüde azalacaktır.
  • Fasulyeyi tamamen pişirdikten sonra ise tuz ya da asitli herhangi bir şey katmayın. Aksi takdirde fasulyeler sertleşecektir.

Milliyet

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir