Nişan İle İlgili Davalar

Nişan İle İlgili Davalar
1)NİŞAN BOZULMASINDAN DOLAYI MADDİ TAZMİNAT TALEBİ:Dava, davalının yerleşim yerinde açılıp, görevli mahkeme usul hukuku genel prensiplerine göre belirlenir.Nişanın bozulduğu günden itibaren 1yıl içinde açılmalıdır. Nişanı bozan taraf kusurlu olmamalı veya davalı taraftan daha az olmalıdır, iyi niyetle masraf yapmış olmalıdır. Cevap süresi 10 gündür.
2)NİŞAN BOZULMASINDAN DOLAYI MANEVİ TAZMİNAT TALEBİ:Nişan bozulduktan itibaren 1yıl içerisinde açılmalı, nişanlanmamanın yapılmış olmalı,nişanlıların aklen malul olmaması, ergin ve mümeyyiz olmalı.Cevap süresi 10 gündür.
3)NİŞAN HEDİYELERİN İADESİ VEYA BEDELLERİNİN İSTEMİ:Nişanın bozulmasından itibaren 1 yıl içerisinde açılmalıdır. Nişanlı ölmüşse,mirasçıları da dava açabilir. Nişan bozulur veye nişanlılardan biri ölür veya gaipse,nişanlıların birbirlerine veya ana ve baba yada onlar gibi hareket edenlerin diğer nişanlıya vermiş oldukları mutad dışı hediyeler geri istenir,aynen mevcut değilse,karşılığı sebepsiz zenginleşmeye dayanarak iade edilir.Mutad hediye örf adete göre kendiliğinden verilen ve maddi değeri de günün şartlarına göre fahiş olmayan hediyelerdir.Bağış olarak verilen iyiniyetle tüketilen hediyeler geri istenemez.

Av.Bülent Özer

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir