Özel Hastanelerin Gece Tarifeleri

Radikal duyurdu, SGK gece tarifesini kapatıyor…

Radikal gazetesinde dün yayımlanan ‘Sağlıkta gece tarifesi’ başlıklı haberi ihbar kabul eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) inceleme başlattı. SGK yetkilileri durumu kamuoyuna yansıtan Radikal’e de teşekkür etti.

Radikal dünkü haberinde özel hastanelerin, SGK’lı hastalara gündüz ve gece uyguladığı farklı fiyat tarifesi ve sektörde bu uygulamanın hızla yayıldığını duyurmuştu. Gündüz vakti SGK’lı hasta için 20 lira olan muayene ücreti, gece tarifesinde 67 liraya yükseliyordu. Üstelik gece tarifesinin sadece muayeneyi değil testleri de kapsıyordu.

Haber üzerine harekete geçen SGK Genel Müdürlüğü, müfettiş görevlendirerek inceleme başlattı. SGK Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:
“Özel ve vakıf üniversite hastanelerinin, SGK’lı hastalardan belirlenen ilave ücret oranlarından daha yüksek ücret talep etmeleri kesinlikle yasaktır. Sigortalılarımızdan daha yüksek oranda ilave ücret talep edilmesinin tespiti halinde sözleşme hükümlerine göre cezai müeyyideler uygulanmakta, kurumumuza yapılan ihbar ve şikâyetler derhal değerlendirilerek konunun araştırılması yapılmaktadır.”

RADİKAL

Emeklilik Haber

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir