Özel Sektör Çalışanlarına Yeni Yılda Zam Geliyor…

Özel sektör çalışanlarına müjde

Özel sektörde çalışanların maaşlarına zam geliyor. Şirket CEO’larının maaşı 50 bin TL’ye kadar çıkacak!

Şirketler 2011 yılında son 2 yılda belirginleşen çalışan çıkarma ve maaş düşürme eğilimlerinin yaralarını saracak. Prometheus Danışmanlık’ın İstanbul’dan Denizli’ye Bolu’dan Gaziantep’e 300 şirket ile yaptığı ‘Beyaz Yaka Araştırması’na göre, bu yıl en çok tercih edilecek zam oranı yüzde 6.5 olacak.

2010 yılında yüzde 3-5 seviyesinde kalan zam oranlarındaki bu artış aynı zamanda yıl boyunca 2 zam yapma yöntemiyle de desteklenecek. Performans değerlendirmeleri de zam oranlarına yüzde 2-4 oranında yansıyacak. Araştırmaya göre, şirketler ‘daha az elemana daha iyi ücret’ uygulamasını tercih edecek.

Krizin etkileri yavaş yavaş kapanacak Ekonomik krizin özellikle 2009 yılında çalışan sayısında yarattığı gedik de bu yıl yavaş yavaş kapanacak. Nitekim, Aralık 2009’da şirketlerin yüzde 85’i “Çalışan sayım azaldı” derken, 2011 yılı bütçelerine göre bu oran yüzde 5’e inecek. “Çalışan sayım arttı” diyenlerin oranı da Aralık 2009’da yüzde 5 iken, bu oran 2011’de yüzde 35’e çıkacak.

Yılda 2 zam uygulaması geri dönüyor Çalışan sayısında artış olacak alanlar inşaat yan sanayi, enerji, danışmanlık, çağrı merkezleri, perakende ve otomotiv olarak öne çıkacak. Buna karşılık, yurtdışında çalışan inşaat ve taahhüt ile tekstil şirketlerinde ise çalışan sayısında azalma görülebilecek. Genel tabloya bakıldığında ise, şirketler yeni çalışan alma konusunda yine de sınırlı kalacak ve ayrılanın yerine alma eğilimi belirgin olacak. Dikkat çeken bir başka eğilim de, şirketlerin enflasyon nedeniyle yılda 2 zam uygulamasına geri dönmesi olacak.

Geçmiş dönem enflasyonu baz alınacak Ücret artışında şirketlerin yarısı geçmiş dönem enflasyonunu baz alacak. Yüzde 20’lerden yükselen bu oranda özellikle geçmiş yıllarda zam yapmayan şirketlerin psikolojik avantaj yaratma isteği etkili olacak. 2011 yılında şirketlerin yüzde 40’ı ise gelecek enflasyonu baz alacak.

Krizle birlikte performans değerlendirmelerini ücret artışına yansıtan şirketlerin sayısında artış gözlenecek. Aralık 2008’de yüzde 60 olan bu oran, yüzde 30’lara kadar düşmüştü. Ancak bu yıl şirketlerin yüzde 55’i performansını zamlara yansıtacak. Yansıtmayacak olanların oranı yüzde 10’da kalacak, prim uygulaması tercih edenler de yüzde 35’e inecek.

Kriz ile birlikte farklı kademelerde çalışanların maaş farkında azalma eğilimi öne çıkmıştı. Ancak şimdi bu farkın tekrar açılmaya başlayacağı görülüyor. Söz konusu oran 1’e 2’ye kadar inmişken bu yıl 1’e 8’e kadar çıkacağını söylemek mümkün. Bu durumun ana nedeni olarak üst düzey pozisyonlarda azaltılan yönetici sayısının gelirlerinde iyileştirme yapılması gösteriliyor.

Şirket CEO’larının maaşı 50 bin TL’ye kadar çıkacak! Bu yıl çalışanların baz maaşlarında yükselme yaşanacak. 2009’da yüzde 20-30 oranında düşürülenmaaşlar bu yıl sektörüne göre değişmekle birlikte yüzde 5 ila 30 bandında yükselecek. Yeni üniversite mezunu bir çalışanın maaşı 750 ila bin 500 TL arasında olacak. Bu bant 2-3 yıl deneyimli olanlar için bin 500-3 bin, 3-5 yıl deneyimliler için 2 bin-4 bin, orta kademe yöneticiler için 3 bin 500-7 bin, orta-üst kademe yöneticiler için 6 bin-15 bin, CEO ve genel koordinatörler için ise 15 bin-50 bin TL aralığında seyredecek. Prometheus Danışmanlık Genel Müdürü Yücel Atış, kentlere göre dağılımda, İstanbul’un 100 kabul edildiği bir skalada İzmir’in 60, Ankara’nın 75, Anadolu’nun 60 olarak konumlanacağını belirtti. Atış, bu oranların 2010 yılında ise sırasıyla 65, 70 ve 45 olduğunu, yani, İstanbul ile diğer şehirlerdeki makasta kapanma eğilimi gözleneceğini söyledi.

MİLLİYET

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir