Ayak Sağlığı-Parmak Arası Terlik

Yeni yapılan bir araştırma arterit nedeni ile diz ağrıları yaşayan kişilere parmak arası terlik öneriyor ve parmak arası terliklerin diz ağrılarını hafiflettiğini vurguluyor.

İllinois’de bulunan Rush Üniversitesinde bilim adamları parmak arası terlik düz tabanlı ayakkabıların dizi dahi iyi desteklediğini ortaya koydu. Uzmanlar ayak kemerini destekleyen ayakkabıların eklemlerdeki basıncı azalttığını buna karşın dizde daha fazla basınç yarattığını belirtti ve düz tabanlı ayakkabıların bacağın alt bölgesine daha fazla basınç uyguladığını ve zaman içerisinde dizde oluşan zararı azalttığını açıkladı.

Osteoarterit arterit rahatsızlığının en önemli türlerinden birisidir ve kişinin yaşamını oldukça zora sokabilir. Bu rahatsızlıkla beraber kişinin diz eklemlerinde daha fazla basınç oluşur. Araştırma için osteoarterit rahatsızlığı bulunan 31 kişi üzerinde bir inceleme gerçekleştirdi. Tüm katılımcılar birkaç gruba ayrıldı ve bir gruptaki katılımcılara düz parmak arası terlikler verilirken diğer gruptaki kişlere ayak kemiğini destekleyen türde ayakkabılar verildi.

Araştırma sonucunda ayak kemiğini destekleyen ayakkabıların dizdeki basıncı %15 oranında arttırdığı ve parmak arası terlikler gibi düz tabanlı ayakkabıların dizdeki basıncı ve buna bağlı olarak da ağrıları azalttığı gözlemlendi.

İnternet

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir