Torba Yasa ve SGK Prim Borcu Olanlara Ödeme Kolaylığı Hk.

Torba yasa ve SGK prim borcu olanlara ödeme kolaylığı hk.

SGK BORCUNA ÖDEME KOLAYLIGI
Tasarida SGK borcu bulunanlara da ödeme kolayligi geliyor. Gecikme zammi alacaklarindan vazgeçilecegini duyuran Kurt, “Sigorta primi, emeklilik kesenegi ve kurum karsiligi, issizlik sigortasi primi, sosyal güvenlik destek primi, istege bagli sigorta primi ve topluluk sigortasi primi, damga vergisi, özel islem vergisi ve egitime katki payi borç asillari ile bu alacaklara ödeme sürelerinin bitiminden itibaren TEFE/ÜFE aylik degisim oranlari esas alinarak hesaplanacak tutarin ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezasi ve gecikme zammi alacaklarindan vazgeçilecek.
Sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenler de bu kapsama alinacak. Yeniden yapilandirildigi halde taksitlerini ödememeleri nedeniyle yeniden yapilandirma haklarini kaybedenlerden; yapilandirmalari 12 taksite kadar olup da ödenmemis taksit sayisi 4’ten fazla bulunmayanlar ile yapilandirilmalari 24 taksite kadar olup da ödenmemis taksit sayisi 8’den fazla bulunmayanlarin basvurmasi halinde bozulan yeniden yapilandirmasi hayata
geçirilecek. Ancak, ödeme yükümlülügü 3 aylik sürede tam olarak yerine getirilemezse yeniden yapilandirma hakki kaybedilecek, yapilandirma islemi de iptal edilecek” dedi.

Kaynak: Resul Kurt

Gönderen SSK VE BAĞKUR EMEKLİLİK UZMANI

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir