Vatandaşın Gözdesi Altın Oldu…

Vatandaşın gözdesi altın

Masterindex araştırmasına göre 2010 yılında yüzde 22 ile altın en popüler yatırım aracı oldu. Parasını yastık altında tutanların oranının yüzde 21 olduğu, banka mevduatının yüzde 14’te kaldığı dikkati çekti.

Türk halkı tasarruf konusunda altın ve yastık altından vazgeçmiyor. MasterCard tarafından kentsel nüfusu temsil eden 11 il merkezinde yaptırılan MasterIndex araştırmasına göre, 2010 yılında en popüler tasarruf yöntemi yine altın oldu. Araştırma sonuçları, Türkiye genelinde altına yatırım yapanların yüzde 13 olarak ortaya koyarken, bu MasterIndex araştırmasının başladığı 1998’den bu yana en yüksek orana ulaştı.

MEVDUAT GEÇEMEDİ
Ankete katılanlar arasında sadece 2010 yılında yatırım yaptıklarını söyleyen grup incelendiğinde de, en favori yatırım aracının yüzde 22 ile yine altın olduğu görülüyor. Altını yüzde 21’lik oranla TL tasarrufu yastık altı tasarruflar izliyor. Üçüncü sırada da yüzde 14’le mevduat yer alıyor. Ancak döviz olarak tutulan miktarlarda eklendiğinde yastık altı tasarrufların oranı yüzde 30 olurken, mevduat oranı yüzde 22’de kalıyor. Tasarruf yapanların yüzde 8’i yatırım fonu tercih ederken, taşınmaz mülk alanların oranı yüzde 6 olarak belirlendi. Tasarruf yapanlar arasında yüzde 5’erlik kesimler de repo ve hisse senedi tercih ediyor. Yurtdışında bankada değerlendirdiğini söyleyenlerin oranı yüzde 1’de kaldı.

DÖVİZE İLGİ AZALDI
Masterindex sonuçlarına göre, yatırımlarını döviz olarak değerlendirenlerin oranı her yıl geriliyor. Tüm Türkiye genelinde yatırımlarını döviz mevduatında veya evde döviz tutarak değerlendirenlerin oranı yüzde 10 olurken, sadece yatırım yapan nüfus değerlendirildiğinde bu oran yüzde 17’ye çıkıyor. Dövize yatırım yapanlar yaşlarına göre incelendiğinde, 35 yaş altı ve 35 yaş üstü yatırımcıların davranışlarında önemli farklar gözlemleniyor. Sonuçlar, 35-54 yaş arası yatırımcıların eski alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemediğini ve daha genç yatırımcıların neredeyse 2 katı döviz yatırımı yaptığını gösteriyor. Türk halkının tasarruf alışkanlıkları cinsiyet ayırımına göre incelendiğinde, kadınların tasarruf araçlarında ilk tercihinin altın almak, erkeklerin ise Türk Lirası olarak evde tutmak olduğu görülürken, 65 yaş üstü katılımcıların 3’te biri birikimlerini bankaya yatırmadan evde tuttuğunu belirtiyor. Yaş gruplarına göre, 35-44 yaş grubunun yüzde 49 ile en fazla tasarruf yapan yaş grubu olduğu gözlendi.

EN ÇOK TASARRUFU KARADENİZ YAPIYOR
Karadeniz Bölgesi’nde yaşayanların yüzde 60’ı tasarruf yapıyor. Karadeniz Bölgesi halkı, diğer bölgelerde yaşayanlara oranla hemen hemen tüm tasarruf araçlarını kullanmada ilk sırada gelirken, bölge halkının yüzde 17’si döviz alıp yastık altı, yüzde 20’si Türk Lirası banka faizi, yüzde 16’sı hisse senedi, yüzde 6’sı ise repo yatırımını tercih ediyor.

POSTA

Emeklilik Uzmanı

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir