Yeni Yılda Başarılı ve Mutlu Olmak İçin Yapılacak 26 Altın Kural

Yeni yılda başarı ve mutluluk için 26 altın kural

Yılbaşı günlerinin getirdiği canlılığı seviyorum. Mağazalar, alışveriş merkezleri, yollar, meydanlar her yer ışıl ışıl ve aydınlık…

Aslında bizim için en büyük armağan yaşamak… Ancak, farkında olana… Günlük koşuşturmalar, acele işler bazen hayatın farkına varmamızı engelliyor. Yılbaşı, doğum günü gibi özel günler yaşamın farkına varma ve umutları bileme fırsatıdır. Ben bu anların her karesini zihnimde kesip saklıyorum.

Yaşam denizinde yol alırken zaman zaman dalgalarla, fırtınalarla boğuşmak zorunda kalmamız kaçınılmaz. Yendiğimiz her fırtınanın bizi biraz daha güçlendireceğine inanmalıyız.

Zorluklarla uğraşırken, açan bir çiçeğin, yapraklara düşen çiy tanesinin, yağmurun, çam ağaçlarına düşen kar pamuklarının, daha önemlisi bulutların arkasına saklanan yıldızların farkına varıp güzelliklerini de yaşamalıyız.

Önemli olan nereye gideceğimizi, ne yapmak istediğimizi bilmemiz, kararlarımızı bilinçle ve bilgiyle alabilmemizdir. Nasıl bir hayatımız olacağına başkaları değil kendimiz karar vermeliyiz. Yaşamı anlamlı kılan amaçlarımız, hayallerimiz, başarılarımız ve ideallerimizdir.

Ancak başarının tanımını da doğru yapmak gerekir. Bana göre başarı daha çok paraya sahip olmak demek değildir. Sevdiklerimizle birlikte daha iyiyi ve güzeli hedeflerken, sahip olduklarımızın farkında olmak, tanımadığınız insanların bile yaşamına katkıda bulunmak, hayata gülümsemek, kendimizle barışık olmak ve yaşamın keyfini çıkartmaktır.

Yeni yılda daha başarılı ve mutlu olmanız için size önerilerim:

1)Hayal kurmaktan asla vazgeçmeyin.

2)Her şeyinizi kaybetseniz de umudunuzu asla kaybetmeyin. Umudunuz olduğu sürece çare de vardır.

3)Kafanız karışık olmasın. Hayattan ne istediğiniz bilin.

4)Kendinize sorduğunuz soruları gözden geçirin. Doğru soruların başarı ve mutluluğunuzda katkısı olacağını unutmayın. Yanıtıyla enerjinizi çalan soruları geride bırakın.

Örneğin, “Neden bu kadar başarısızım?” yerine “Daha çok başarılı olmak için daha neler yapmalıyım?” diye sorun. Sadece bu soru bile sizin bakış açınızı değiştirecektir.

5)Düşündüğünüz, gördüğünüz, dinlediğiniz, hissettiğiniz her şeyin bilinçaltında kaydedildiğini ve bunun yaşamınızı etkilediğini bilin.

6)Yeni bir defter alın. Yeni yıla ilişkin hayallerinizi, hedeflerinizi ve dileklerinizi uzun uzun yazın. Bunu yaparken kendinize engeller koymayın.

Zihin fırtınası yapın. Bir an için her istediğinizin gerçekleşeceğine inanın.

7)Hedeflerinizi sadece kendinizle değil dostlarınızla da paylaşın.

8)Yaptığınız işin iyi yanlarının görmeye çalışın. İşinizi keyifli hale getirmek için çaba gösterin. Mutlaka işiniz dışında uğraştığınız hobileriniz olsun.

Tüm çabalarınıza rağmen işinizi yine de sevemiyorsanız başka seçenekler düşünün.

9)Çok çalışmadan ve işinizi sevmeden başarılı olmanın zor olduğunu kabul edin.

10)İyimser olun. Her şeyin iyi ve güzel olacağına inanın.

11)Aşırı kaygı ve üzüntünün hiçbir yararı olmadığını, enerjinizi azaltacağını unutmayın.

12)Endişeleriniz ve kaygılarınızla zaman kaybetmek yerine kafanıza takılan sorunun çözümü için bir adım atın.

13)Başarı yolunda karşınıza engeller çıkabileceğini kabul edin. Karşınıza çıkan engelleri panik yapmadan aşmanın yollarını araştırın.

14)Tanıdığınız herkese gülümseyin. Hiçbir bedeli yoktur. Ancak yararları için onlarca kitap yazılabilir.

15)İş arkadaşlarınız veya aileniz başta olmak üzere hiç kimsenin aleyhinde konuşmayın. Dedikodu yapmak enerjinin boşa harcanmasıdır.

16)Negatif düşüncelerinizi daha olumlu olanlarla değiştirin ve hayata geçirmek için adımlar atın. Hayatınızın nasıl değiştiğine şaşıracaksınız.

17)Nereye bakarsanız oraya gideresiniz. Bu nedenle gitmek istediğiniz yeri hayal edin.

18)Kullandığınız kelimelere dikkat edin. Sizi yoran, üzen, enerjinizi çalan kelimeleri hayatınızdan çıkartın.

19)Çalışma odanızı düzeltin. Dağınık bir oda, o anki çalışmanızla ilgisi olmayan, dosyalar, kağıtlar ve eşyalar veriminizi düşürür, dolayısıyla başarınızı olumsuz etkiler.

20)Sağlığınıza dikkat edin. Sabahları erken kalkın ve mutlaka spor yapın. Yürümek, yüzmek, koşmak… Neyi seviyorsanız ve sağlığınız hangi spora uygunsa onu seçin.

21)Beslenmenize dikkat edin. Yediğiniz yemekler sizi halsizleştiren değil enerji veren yemekler olsun. Kendinize, “Hangisi lezzetli yerine hangisi yararlı?” sorusunu sorun.

22)Dostlarınızı ve arkadaşlarınızı doğru seçin ve onlara değer verin.

23)Ailenize önem verin. Eşinize ve çocuklarınıza zaman ayırın. Mutlu bir ailenin bireyleri başarıya çok daha yakındır.

24)Her gün yeni bilgiler edinmenin başarmanın önemli bir koşulu olduğunu bilin.

25)Hiç tanımadığınız insanların yaşam kalitesine katkıda bulunan bir sivil toplum kuruluşunda görev alın.

26)Hz. Mevlana’nın “Üzülme! İstediğin bir şey olmuyorsa, ya daha iyisi olacağı için; ya da gerçekten de olmaması gerektiği için olmuyordur.”

sözünü daima aklınızda tutun

Değerli okurlarım, yeni yılda tüm yıldızların, hayallerinizin ve

dileklerinizin gerçekleşmesine tanıklık etmesini diliyorum.

Cengiz Hortoğlu
MİLLİYET

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir