Akne Salgınına Türk Doktorlar Dur Dedi…

Akne Salgınına Türk Doktorlar Dur Dedi…

Batı dünyasında akne artık salgın halinde bir sağlık sorunu (epidemi) olarak kabul edilmektedir. Temelde cildin aşırı yağlanması, cildin yapılanma kusuru, cilt hijyenine yeterince dikkat etmeme nedenleri ile ortaya çıkan bakteriyel çoğalma ve ergenlik çağına girerken gittikçe artan cinsiyet hormonları, aknenin oluşumunda ana faktörlerdir. Ayrıca beslenme rejimi de akne lezyonlarının zaman zaman alevlenmesine sebep olmaktadır.

Özellikle akneye yatkın yüz bölgeleri olan alın bölgesi, burnun iki yanı ve çene ile yanaklarda, vücutta ise sırt ve göğüs bölgeleri ile omuzlarda, içi iltihaplı kırmızı ya da beyazımsı akne lezyonları artmakta ve hızla bu akne lezyonlarına müdahale edilmediğinde, ciltte kalıcı iz ve çöküntülere, lekelenmelere neden olmaktadır.

Ülkemizde yapılan araştırmalar da dünya tıbbına ışık tutacak düzeydedir. İlk olarak Ege Tıp Fakültesi, Dermatoloji Ana Bilim dalı Başkanı Prof.Dr. Sibel Alper tarafından yapılan pilot(öncü) araştırmada niasinamid ile birlikte akne giderici doğal bileşikleri ihtiva eden acnecinamide Jel krem, akne lezyonlarını gidermede %90’ın üzerinde bir oranda başarılı bulunmuştur.

Ayrıca bu pilot araştırmada, acnecinamide’in, akneye bağlı cilt lekelenmelerini de hafiflettiği saptanmıştır.

Daha sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalından Prof.Dr. Meltem Önder ve ekibi tarafından yapılan ve Dermatoloji Akademi Derneği, Dermatoloji dergisinde yayımlanan bir başka araştırmada da, niasinamid içeren acnecinamide Jel uygulaması ile akne lezyonlarında çok başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Ülkemizde benzer araştırmalar halen devam etmektedir. Yakın bir gelecekte başta ülkemiz olmak üzere, batı dünyasında salgın şeklinde görülen akneye, ülkemiz doktorları ve Ar-Ge kuruluşlarından çok etkili ve çok güvenilir çözümler sağlanacak.

Milliyet

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir