Eşarplı Günlere Hazır mısınız?

Eşarplı günlere hazır mısınız?


Bu sezon, modanın ibresi klasikleri işaret ediyor. O halde, ebedi klasiklerden eşarpla ‘eşarplı günler’ serimizi başlatabiliriz. Her güne bir eşarp!

Eşarplı günlere hazır mısınız?

Pazartesi: Boyunda

Eşarbı boyunda kullanmak aklınıza büyükanne şıklığı fikrini getiriyorsa bu fikri hızla kovalayın. Zira eşarbınızı antika bir broş veya eşarp yüzüğüyle birlikte kullanmadığınız takdirde büyükanne gibi görünme riskiniz yok. Püsküllü versiyonları, bohem stilin anahtarı. ‘A la Kenzo’ bir görüntü , çiçekli diz altı elbise ve üzerine giyeceğiniz retro yeleği, püsküllü eşarpla tamamlayabilirsiniz. “Bu feminenlik bana göre değil” derseniz,  onun da çözümü var. Yüksek belli pantolonunuzun üzerine giydiğiniz V yaka kazağınızı gevşek bağlanmış bir eşarpla bir araya getirin.

Salı: Bilekte
Bugün bir değişiklik yaparak eşarbınızı bileğinize dolayın. Kocaman bir fiyonk haline getirirseniz başka hiçbir aksesuar kullanmanıza gerek kalmaz. Böylece fiyonklu eşarbınızı kıyafetinizin odak noktası haline getirmiş olursunuz. Sımsıkı doladığınız takdirdeyse diğer bileğinizi de  bileziklerle doldurabilirsiniz. Veya eşarbınızın üzerine minik bir broş kondurabilirsiniz.

Çarşamba: Çantada
Çantanızın sapına desenli bir eşarbı gelişigüzel bir şekilde bağlayın. Çantanızı elinizde taşırken eşarbın peşiniz sıra süzülüşünün hoş bir  yaratacağına şüphe yok.

Perşembe: Saçta
Kraliçe Elizabeth, Jacqueline Kennedy, Grace Kelly ve Audrey Hepburn, saçlarına bağlama şekilleri itibariyle eşarbı ultra feminen bir aksesuar haline getiren isimler oldu. Oysa farklı bağlama stilleriyle bir ‘hippie’ye veya ‘rock chic’e dönüşmek de mümkün.. Eşarbınızı kalın bir şekilde bağlayıp saçınıza krepe yaparsanız, Brigitte Bardot gibi görünebilirsiniz. Alnınızı kaplayan tarzda, uçlarını uzun bıraktığınızda Janis Joplin’in hippie görüntüsüne kavuşursunuz.

Cuma: Belde
Bugün kemeri bir kenara bırakıp biraz deneysel olun. Flanel pantolonunuzun belini şık bir eşarpla süsleyin. Vücudunuzu sımsıkı saran eteğinizin beli de eşarpla hareketlendirilebilir.  bir fiyonk atarsanız, daha da hoş bir görüntü yakalarsınız. Cesaretli olmaktan çekinmezseniz, kabanınızın beline dev bir eşarp bağlayın.

Cumartesi: Şapkada
Geniş kenarlı veya panama modeli bir şapkayı, eşarpla çok daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Başrollerdeki şapkanızın yardımcı oyuncusu ‘loafer’ ayakkabı olsun.

Pazar: Ceket içinde
Bütün hafta eşarbı farklı şekillerde kullandıktan  en yürek isteyen kullanım tarzını sona bıraktınız. Şimdi sıra, eşarbınızı bluz haline getirmeye geldi. Tabii bunun için büyük ebatlı modellere ihtiyacınız var. Eşarbınızı, boyundan bağlı sırtı açık bir tarzda da straples olarak da kullanabilirsiniz.

Eşarp kullanımının püf noktaları

Beymen Satın Alma Müdürü Sebla Refiğ Devidas, Beymen’in yeni eşarp koleksiyonunu ve eşarp kullanımının inceliklerini anlatıyor.
Eşarp  klasik bir parçanın bu sezon geri dönüşünü neye bağlıyorsun?

Aslında eşarp her sezon aramızda olan bir parçaydı. Bu sezon konfeksiyon ürünlerindeki sadelik, eşarbı ön plana çıkarmaya başladı. Birkaç sezondur modada kuvvetli ve  çekici parçalar varken, bu sezon bütün moda tasarımcıları sakinlik ve sadeliği tercih ettiler. Giyimdeki bu sadeleşme, kadınları aksesuarlarla neler yapabileceklerini düşünmeye itti.

Eşarp, hanım hanımcık algısını nasıl yıkabilir sence?

Benim de eşarp dendiğinde  aklıma gelen anneannem oluyor. Bu yüzden, bizim jenerasyonumuz eşarbı klasik kadına uygun bir aksesuar olarak görüyor.  Neyse ki klasik eşarp fikri bu sezon ortadan kalktı. Çünkü eşarp, sadece boyna bağlanan bir aksesuar olmaktan çıktı. Saçlarına bandana yapanlar, bluz olarak kullananlar, büstiyer gibi bağlayanlar… Yurt dışında birkaç eşarbın bağlanmasıyla etek oluşturulduğunu bile gördüm.

Eşarbı kendi tarzına nasıl adapte ediyorsun?

Bileğimde eşarp kullanmayı seviyorum. Gelişigüzel  şekilde boynuma sarmak da hoşuma gidiyor.

Kadınlara eşarbı nasıl kullanmalarını öneriyorsun?

Bence eşarp takmanın belirli bir kuralı yok. Kadınlar kendilerine ne şekilde yakıştırıyorlarsa öyle kullanmalılar. Özellikle gece elbiseleriyle birlikte kullanıldığında çok hoş göründüğünü düşünüyorum. Ayrıca jean, tişört ve eşarp üçlemesini çok seviyorum.

Sence eşarbın en yakın dostu olan aksesuarlar neler?

Kendi tarzıma  olmadığını düşünsem bile, eşarba takılmış şık bir broş çok hoşuma gider. Eşarbı bileğimde kullanırken büyük bileziklerle bir araya getirmeyi seviyorum.

Beymen’in eşarp koleksiyonunda ne tür modeller ağırlıkta?

Kadınların uzun yıllar boyunca kullanabilecekleri tarzlarda kalıcı bir eşarp koleksiyonu hazırladık. Flu desenler ve degradeler kullandık. Eşarp desenlerinde hızlı bir sirkülasyon olmasını tercih etmiyoruz. Çünkü eşarp, hızlı değişen bir aksesuar değil.

Eşarbı bu sezona dair hangi siluete uygun görüyorsun?

Prince de Galles bol paça pantolonla birlikte giyilmiş camel rengi bir triko veya krem rengi ipek gömlekle kombinlenmiş bir eşarp en güzel görüntü olur. Sakin kıyafetlerle kombinlenmesinin daha iyi olacağını düşünüyorum. En çok bağıran koleksiyonlar bile bu sezon sakinleşti.

Bu sezonun koleksiyonlarında sözünü ettiğin sakinleşmenin sebebi nedir sence?

Artık ne müşteriler, ne bizim gibi alıcılar bir sezonluk ürünlere güvenemiyoruz. Kalıcı parçalar önem kazandı. Moda artık tek sezonluk değil bence. Geçtiğimiz yıllarda sezonlar arasındaki geçişler çok dramatikken, bu sezon çok hafif bir geçiş yaşadık. Elle, Nisan 2011

Milliyet

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir