Evinizi Bahara Hazırlayınız…

Evinizi bahara hazırlayın

Kış mevsiminin soğuk ve karanlık günlerini geride bıraktığımız ilkbahar aylarında evinizin ağırlaşan atmosferini değiştirmek ve biraz da kış yorgunluğundan kurtulmak için parlak fikirler…

Yoğun ve ağır geçen kış günleri kimi zaman insan psikolojisini de olumsuz etkileyebiliyor. Ardından gelen bahar ayları ise tam tazelenme döneminin habercisi kabul edilir. Evinizin atmosferinin de canlanmaya ve yenilenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız elinizi çabuk tutun. Çünkü bu değişim sizin de psikolojinizi pozitif yönde etkileyecektir.

Perdeler değişiyor. Özel dikim y ada hazır perde, tercihiniz ne olursa olsun perdelik kumaşlarda biraz renk kullanırsanız bu yaşam alanlarına  ve canlılık katacaktır. Dramatik efektler ve farklılık için perde boyunu ölçüsünden 20 cm daha fazla bırakarak geri sarkıtın.

Artık çiçek mevsimi. Yeşil bitkiler ve çiçekler her dekorasyon stilinde vazgeçilmez öğeler. Aromatik kokulu bitkileri pencerenize ya da mevsim çiçeklerini sehpa ortasına yerleştirerek taze bir esinti yayabilirsiniz.

Halılar fora. Kalın ve ağır halılar yerine ince kilimler odanızın havasını yeniler. Bahar ve yaz aylarında özellikle sisal, jüt ya da bol  koton kilimler çok kullanışlı.

Şömine dönüşümü. Kış aylarında kullandığınız şöminenize artık ihtiyacınız yok. Öyleyse içine yerleştireceğiniz aydınlatmalarla farklı bir odak noktası yaratabilirsiniz.

Sadece bir kulp mu? Bir mutfağın havasını yenilemenin zahmetsiz ve ekonomik bir yolu da dolapların kulplarını değiştirmektir. Bu fikri tüm eve yayarak kapı kollarını da değişime dahil edebilirsiniz.

Merdivenleri unutmayın. Eğer iki katlı bir evde yaşıyorsanız, merdivenleri göz ardı etmeyin merdiven duvarlarını mevsime uygun fotoğraflarla süsleyebilir ya da aydınlatmalarını yenileyebilirsiniz.

Renklerin özgürlüğü. Bu bahar parlak ve çarpıcı renkler kullanmaktan çekinmeyin. Örneğin rengini çok sevdiğiniz bir aksesuardan bile ilham alabilirsiniz. Üstelik ille de yeşil, pembe tonlar olmak zorunda değil koyu gri ya da kahve tonları derinlik katar.

Aydınlatmanız tarzınız. Eskiyen abajur ve avize başlıklarını yeni form ve renklerle değiştirerek farklılığı yakalayabilirsiniz. Ayrıca tablolar için şık aydınlatma seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Bahçenizi içeri taşıyın. Bir akvaryum, mini bir zen bahçesi ya da egzotik bir kuş evi mekanlara doğal yaşamın izlerini taşır. Üstelik böyle bir atmosfer psikolojiniz üzerinde rahatlatıcı bir de etki yaratarak huzur verir.

Koleksiyonlarınızı gruplayın. Evin her köşesine dağılmış gezi hatıraları, kartpostallar ya da küçük objeler için farklı bir çözüm önerimiz var. Pencere kenarına asacağınız minik raflarda ya da direkt duvara asarak sergileyebilirsiniz. Böylece duvarlarınız da hareketlenecektir.

Stilini yenileyin. “Bahar ayları benim için tam bir değişim zamanı” diyorsanız stilinizi kökten yenileyebilirsiniz. Mesela romantik modern bir kır evi stili deneyebilirsiniz.

Milliyet

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir