Kuru Fasulye Tarifi ve Faydaları…

Fasulyeyi sevmek için bir sebep daha!

Türk mutfağında geleneksel lezzetlerden biri olan kuru fasulyeyi tüketirken faydalarını biliyor muyuz?Lif açısından besleyici bir bakliyat olan fasulye, tam bir protein deposudur.İçinde A, B9 ve C vitamini taşıyan fasulye demir ve magnezyum mineralleri açısından da zengindir.

Böbrek kumu ve taşlarını dökmeye yardımcı olduğu düşünülen bu bakliyat tam bir şifa kaynağıdır. Kandaki kötü kolestrolü düşürür.

Türk mutfağının da vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kuru fasulye, ev hanımlarının da sıkça başvurduğu tariflerden biridir.

Çocuklar için besleyici olduğu gibi sinirleri de kuvvetlendirir, vücudun gelişimine destek olur. Kandaki şeker miktarını da düşürdüğü için karbonhidratlar kadar doyurucu fakat onlardan daha zararsız bir gıdadır.

Tanelerinden ve yapraklarından faydalanarak lezzetli tarifler ortaya çıkardığımız fasulyenin gaz yapıcı özelliğini gidermek için bir gün kadar suda bekletmek yeterlidir.

Kuru fasulye sindirim için yararlı olan yüksek lif içeriğine sahiptir. NutriCook ile pişirildiğinde, düşük glisemik indeksi daha iyi korunur.

Malzemeler
500 gr. kuru fasulye
2 adet çarliston biber
1 adet soğan
1/2 yemek kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı domates salçası
2 adet domates
500 ml. su
2 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz ve karabiber
Adım Adım Yapılışı

1. Hazırlanışı
Soğanı soyup küçük küpler halinde kesin. Biberleri ince şeritler halinde doğrayın, süsleme için bir kısmını ayırın. Domatesleri kaynar suda blanşe edip kabuklarını soyun ve küp küp doğrayın. NutriCook tenceresinde zeytinyağını ısıtın; önce soğanları 1-2 dakika çevirin, ardından biberleri ekleyin. Domates ve biber salçasını ilave edip biraz daha kavurmaya devam edin. Önce domatesleri; ardından kuru fasulye ve suyu ekleyin. Tuz ve karabiber ile tatlandırın. NutriCook’un kapağını kapatın.

2. Pişirme: NutriCook yanınızda!
Akıllı kontrol saatini 14 dakikaya ayarlayın. 2. programı seçin. Buhar çıkışı gerçekleştiğinde ateşi kısın, böylece geri sayım başlamış olur. İşaret belirdiğinde ateşi kapatın ve program seçiciyi buhar konumuna getirin. Böylece düşük basınçta buharlı pişirme otomatik olarak başlar.

14:00 + 06:00

3. Servise hazırlık
Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra, NutriCook’un kapağını açın. Kuru fasulyeyi servis tabaklarına alın. Ayırdığınız şerit biberleri zeytinyağında biraz soteleyip kuru fasulyenin üzerine ilave edin.

Besin Değerleri Tablosu /1 porsiyon için

515 kcal
Protein: 30.9 gr.
Yağ: 7.4 gr.
Karbonhidrat: 85.7 gr.
Sodyum: 40 mg.

Milliyet

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir