Makyaj yapmanın püf noktaları

Kısa ve öz makyaj yapmanın püf noktalarını ve doğru makyajın nasıl uygulanacağı

Makyaj hemen hemen her kadının başvurduğu güzellik yöntemidir. Makyajı doğru yapabiliyormuyuz? Malzemelerimizi iyi seçebiliyormuyuz? Makyajı yüzümüze uygun doğru yapabiliyormuyuz? Her zaman elimizin altında olması gereken malzemeler; pudra, far, fondöten, allık, rimel , göz kalemi, ruj.
Fondöten yüzümüzdeki kusurları örtmek için kullanabileceğimiz bir malzemedir. Kusursuz bir görünüm elde edebiliriz. Cildimize ve rengimize uygun fondöteni bulmalıyız. Üzerine pudra kullanmalıyız. Pudra parlamanın oluşmasını önler, yağlı ciltler için muhakkak kullanılması gerekir. Yağlı ciltler makyajı dağıtır.

Far kullanımı ise; giydiğimiz kıyafet ve göz rengimize göre ayarlamalıyız. Toz farlar daha kullanışlıdır; daha dayanıklı ve parlaktır. Kuru ciltler krem far olarak kullanabilirler.

Göz kalemleri gözün şeklini, büyük veya küçük göstermemiz için kullanılır. Yine farımızla kalemimizi bütünleştirmeliyiz. Cilt tonumuza uygun sürdüğümüz fara, ona uygun kalem çekmeliyiz.
Allık ise; makyajın vazgeçilmezlerinden allık kullanarak yüzümüzdeki kusurlu bölgeleri kamufle edebiliriz. Yumuşak tüylü bir fırça kullanmalıyız. Yuvarlak yüzler için, elmacık kemik çıkıntı görüntüsünü hafifletmek için elmacıkların altından şakaklara doğru allık sürülmelidir. Alın bölgesi, burun ve diğer kısımlara daha açık tonda allık kullanılmalı. Köşeli bir yüz yapısına sahipseniz. Allığı elmacık kemiğinin üzerine çenemize uygulamalıyız.
Rimel gözlerimizi daha belirginleştirmek için kullanılır. Kirpiklerin formuna göre rimeller vardır; ona göre rimel almalıyız. Kirpikleri uzun ve daha sık gösteren rimeller var.
Ruj ise; dudağın şekline göre dudağımızı şekillendirmeliyiz. İnce dudaklar için dudak kalemiyle dudağa şekil verdikten sonra kullanılan kalemin bir ton koyusunu dudaklarımıza iyice sürüp üzerine ruj tekrar pudra ve üzerine ruj uygulayınız. Bu şekilde hem dudak makyajımız kalın görünecek ve kalıcı olacaktır.

Kısa boyunlu olanlar ise; boyunlarının daha uzun görünmesini istiyor iseler, aksesuar yardımıyla uzun küpeler takmalıdırlar.


Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir