Mevsim Sebzelerini Pişirme Yöntemi…

Mevsim sebzelerini pişirme yöntemleri

Brokoli ve havuç gibi sebzeler bol miktarda A vitamini içerir. A vitamini hem sizin hem de bebeğinizin gelişimi için gerekli bir vitamindir. Ancak bu sebzeleri pişirirken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. İşte sebzeleri en uygun pişirme yöntemleri…

Brokoli

Beta karotenin, güçlü bir kanser savaşçısı olduğunu vurgulayan uzmanlar, yemek borusu, mide, bağırsak kanserleri tehlikesini azalttığını ifade ediyor. Bol miktarda beta karoten içeren brokoli bu yönüyle kanserle savaşan besin maddelerinden sayılıyor.

Bu faydalarının yanı sıra brokoli bebeğiniz için de oldukça yararlıdır. Püre ya da çorba şeklinde yiyebileceği gibi suyunu sıkarak mamasına da karıştırabilirsiniz. Ancak elbet diğer besinlerde olduğu gibi brokolinin de ayarını kaçırmamak gereklidir. Yeterli miktarı mide ve bağırsaklarını düzenlerken, fazlası ishale ve başka sorunlara neden olabilir.

Nasıl pişirilir?

Brokolinin hangi yemeğini yaparsanız yapın fazla pişirmemeye dikkat edin. Çünkü fazla pişmiş brokolide hiçbir besin maddesi ve vitamin kalmayacaktır. Bu nedenle brokoliyi buharda pişirmek daha uygun olacaktır.

Marketten brokoli alırken dikkat etmeniz gereken ise tepesi mor olanları seçmektir. Bu mor kısımlar, kendiniz ve bebeğinizin sağlığı için yararlı olan katorenoitleri içerdiğinin göstergesidir.

Havuç

Havucun gözlere faydalı olduğu ve gece görüşünü artırdığı yönünde yaygın bir inanç vardır. Gerçekten de havucun içindeki beta-karoten (A vitamini), gözün retina (sinir) tabakasında ışığı algılayan hücreler için gereklidir. “Rod” ve “kon” ismi verilen bu ışık algılayıcılar, ciddi A vitamini eksikliğinde fonksiyon görmez ve gece körlüğü oluşur.

Havuç saç ve tırnakların uzamasına, cildin kuruluğunun giderilmesine yardımcı olur.  Bol A vitamini içeren havuç yemek, salatalarda kullanmak veya suyunu içmek vücudunuzun pek çok kısmında mucizeler yaratacaktır.

Bebeğinizin gelişimi göz önüne alındığında ilk aylarında ve devamında gözleri başta olmak üzere vücudunun her kısmı hızlı bir gelişim sürecine girer.

A vitamini bebeğinizin gelişimi için çok büyük önem arz etmektedir. Unutmamalıyız ki, çocukken aldığı vitaminler o yönde gelişmesini sağlayacak ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Bu nedenle bebeğinize havuç suyunu makul miktarlarda içirebilir veya püre yaparak yedirebilirsiniz.

Alırken nelere dikkat edilmelidir?

Havuç alırken baştan sona kadar tek renk olmasına ve çatlakları bulunmamasına dikkat edilmelidir. Havuçların dipleri hafif yeşil olabilir. Ancak fazla yeşil olanlar havucun eskidiği ve bayatladığı anlamına gelmektedir. Sapları koparılmamış havuçları tercih ediyorsanız yeşil kısımlarının taze olmasına da özen gösterin.

Nasıl pişirilir?

Havuçları kullanacağınız ana kadar yıkamadan saklayın. Ancak hazırlamadan önce güzelce ovarak bol su ile temizleyin.

Havuçları buharda, fırında, suda ya da püre haline getirerek pişirebilirsiniz. Havucu ne kadar pişirirseniz o kadar tatlı bir hale gelecektir.

Havuçları haşlarken içerisindeki vitaminler ve mineraller suya geçecektir. Bu nedenle o suyu kullanabilir ya da çok az su ile haşlayabilirsiniz.

Buharda pişirilen havuçlar ise vitamin ve besin maddesi yönünden daha zengin olacağı için bebeğinize hazırlarken önce buharda pişirip sonra püre haline getirebilirsiniz.

Milliyet

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir