Naneli Çikolatalı Dondurma ve Fondan

Fondanlı Dondurma

Malzemeler (6 kişilik)
Naneli çikolatalı dondurma için:
400 g toz şeker
250 g beyaz çikolata, kıyılmış
1 litre su
75 ml nane likörü (creme de menthe)
1/2 çorba kaşığı votka
200 g bitter çikolata, küp şeklinde kıyılmış

Fondan için:
200 g bitter çikolata, kıyılmış
240 g tereyağı, küçük parçalara ayrılmış
4 adet yumurta
90 g toz şeker
30 g un
Üzerine serpmek için 1 çorba kaşığı pudra şekeri
8 cm çapında 6 adet yuvarlak metal kalıp ya da 185 ml’lik 6 adet sufle kabı

Hazırlanışı
Naneli çikolatalı dondurma yapmak için toz şekeri 400 ml suyla birlikte bir tencereye koyun. Orta hararetli ocakta şekeri eriyene dek karıştırarak kaynatın. Ocağı kısıp iki dakika daha kaynattıktan sonra tencereyi ateşten alın ve şurubu soğumaya bırakın. Beyaz çikolatayı kalın tabanlı bir tencereye koyun ve kısık ateşte karıştırarak çikolatayı eritin. Nane likörünü, votkayı ve kalan 600 ml suyu ekleyip karıştırarak kaynatmaya devam edin.

Çikolata karışımını şuruba ekleyip oda sıcaklığında ılımaya bırakın, sonra buzdolabına koyarak tamamen soğutun. Daha sonra bu karışımı dondurma makinesine aktarıp, makinenin kullanma kılavuzunda belirtilen süre boyunca çalkalayın. Dondurma makineniz yoksa karışımı koni şeklinde metal bir kaba (shaker olabilir) koyup iki saatte bir, köpürene dek çalkalayarak ve en az 10-12 saat derin dondurucuda bekleterek de dondurma yapabilirsiniz.

Dondurmanız neredeyse hazır hale geldiğinde, çikolata parçalarını ekleyin ve istediğiniz sertliğe ulaşana dek dondurun.

Birkaç tane fırın tepsisinin üzerine fırın kağıdı yayıp üzerini yağlayın. Altı adet yuvarlak metal kalıba da fırın kağıdı yayıp yağladıktan sonra tepsilere yerleştirin. Sufl e kabı kullanıyorsanız, kapları hafi f yağladıktan sonra içlerine biraz un serpin. (Kaseleri sallayarak içindeki fazla unu atın.)

Çikolata ve tereyağını bir kaseye koyun. Daha geniş bir tencerede su kaynatın ve tencerenin üzerine kaseyi oturtup, çikolata ve yağı sürekli karıştırarak benmari usulü eritin. Kaseyi tencerenin üzerinden bir kenara alıp oda sıcaklığına gelene dek soğumasını bekleyin.

Bir kasede yumurtalarla şekeri, koyu bir kıvama gelene dek çırpın. Soğumuş olan çikolatalı tereyağlı karışımı kaseye ekleyin ve yavaş hareketlerle, unu karışıma yedirin. Hazırladığınız bu fondan hamurunu kalıplara döküp tepsileri buzdolabında en az 2 saat bekletin. Böylece, fondanların ortası pişirme sırasında da hâlâ yumuşak kalacaktır.

Fırının sıcaklığını 200 C’ye getirin. Fondanları, sertleşene dek fırında 10- 12 dakika pişirin. Dış kısımları pişmiş, içleri ise hâlâ sıvı durumda olacaktır. Fırından çıkardıktan sonra bir süre fondanların soğumasını bekleyin.

Metal kalıp kullanıyorsanız, fondanları dikkatli bir şekilde kalıplardan çıkarıp servis tabağına alın. Sufl e kaplarında pişirdiyseniz, fondanları kaplarından çıkarmadan üzerine pudra şekeri serptikten sonra yanına bir kaşık dondurma koyarak servis edebilirsiniz.

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir