Sosyal Güvenlik Mevzuatındaki değişiklikler

Sosyal güvenlikte çok şey değişti

SOSYAL Güvenlik Kurumu Müfettişi Mahmut Çolak, eskiden SSK, Bağ- Kur ve Emekli Sandığı uygulamalarının birbirinden farklı olduğunu bu kanunla farkların en aza indirgendiğini söyledi.

GAZİANTEP Üniversitesinde (GAÜN), ‘Sosyal Güvenlik Mevzuatında Gelişmeler’ konulu konferans düzenlendi. Gaziantep Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümü tarafından, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettişi Mahmut Çolak katıldı.

Çolak, konferansta yaptığı konuşmada, katılımcılara 5510 Sayılı Kanun Uygulaması ve Genel Sağlık Sigortası hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

Sosyal güvenlik sisteminin aşamalarını anlatan Çolak, bu reformun sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında birleştirilmesi, sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası hükümlerinin tek bir kanunla bir araya getirilmesi suretiyle norm ve standart birliğinin sağlanması amacıyla gerçekleştirildiğini ifade etti.

Primsiz ödemeler sisteminin sosyal sigorta sisteminden ayıklanması ve tek elden yürütülmesinin amaçlandığını vurgulayan Çolak, eskiden SSK, Bağ- Kur ve Emekli Sandığı uygulamalarının birbirinden farklı olduğunu bu kanunla farkların en aza indirgendiğini kaydetti.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Civan ise Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettişi Mahmut Çolak’ı Gaziantep Üniversitesi’nde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

guncelgazete.com

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir