Su Teresi…

Biz Türkler maydanoza benzeyen bu otu bilmiyor, kullanmıyoruz. Oysa Avrupa mutfağında baş tacı ediliyor. Tıbbi özellikleri nedeniyle yüzyıllardır ekilen bir bitki. Örneğin tıbbın babası Hipokrat, M.Ö. 400 yılında ilk hastanesini bir dere kıyısına kurmuş. Neden mi? Rahatça su teresi yetiştirip hastalarını tedavi etmek için…

100 gramı sadece 22 kalori

-C vitamininden zengin. 80 gram su teresi günlük C vitamini gereksiniminizi karşılıyor.
-Bol beta-karoten içeriyor. Beta karoten vücutta A vitaminine dönüşen bir antioksidan. Cildi güzelleştiriyor.

-Lutein ve zeaxanthin’den zengin. Bu ikisi gözlerimizi yaşa bağlı molaküler dejenerasyondan korumak için gerekli antioksidanlar. Molaküler dejenerasyon, körlüğün ana nedenlerinden biri. Örneğin; 80 gram su teresinde bu iki antioksidan oranı 4614 mikrogram iken, brokolide 1353 mikrogram.
-Su teresinin 100 gramı 22 kalori.

Malzemeler
-Su teresi n 1 avokado n 1 portakal
-1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı
-Su terelerini elinizle parçalayın.
-Avokado ve portakalı küpler halinde doğrayın.
-Zeytinyağını dökün, karıştırın.

Kiloların çoğu, akşam yemeğinden sonra atıştırdıklarınızdan geliyor!

Gündüz ışıkta yediklerimizi daha iyi yakıyoruz, akşamları metabolizma hızımız düşüyor. O zaman gün ışığında daha rahat yiyebiliriz. Ama akşamları dikkat edeceğiz. Özellikle de 40 yaşından sonra! Kadınlar kahvaltı ve öğle yemeğini geçiştiriyor. Akşam yemeklerinde, üstelik geç saatte günün en zengin öğününü yiyorlar. Sonrasında gelsin meyveler, çekirdekler, tatlılar… Çoğu kişinin kilo almasının nedeni işte bunlar. Gelin 1 hafta kahvaltı ve öğle yemeğinden sonra 16-17:00 gibi bir kepekli tost yiyin. Akşam yemeğini çorba-salata, yoğurt meyve gibi hafif bir mönüyle geçirin. Hemen kilo vermeye başlayacaksınız. Denemeye değer. Çünkü yakında mayo ve bikini zamanı!

Vatan

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir