Tül ve Perdeleriniz Nasıl olmalı?

Perde ve tüller, evinizin karakterini belirleyen en önemli unsurlardandır. Dantel, tual, tafta, kadife, ipek ya da keten? Perdelik kumaşlar yaşam alanımızın arka fonunu oluşturmanın yanı sıra mahremiyetimizi de sağlıyor.

Çizgili ve çiçekli perdelik kumaşlar bir arada son yıllarda çok moda. Perdelerinizi baharda yenileyecekseniz doğanın tonlarını pencerelerinize yansıtabilirsiniz.

Panel perdeleri desenli tüllerle birlikte kullandığınızda salonunuzda modern bir atmosfer yakalayabilirsiniz. Büyük pencerelerde yerlere kadar uzanan kadife, tafta ve şönil kumaştan yapılmış perdeler kullanabilirsiniz.

Baharla birlikte evlerin de yenileme zamanı geldi. Değişime perdelerden başlayabilirsiniz. Eğer tül ve perdelerinizi yenilemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, seçiminizin evinizin dekorasyonu ile uyum sağlaması olmalıdır.

Modern mobilyalarla daha sade kesimli modelleri tercih edebilirsiniz. Eğer koltuk ve halılarınız desenli ise düz renkte abartısız tül ve perdeleri seçebilirsiniz. Klasik tarzdan hoşlanıyorsanız perdelerinizde kadife, tafta gibi ağır kumaşları kullanabilirsiniz. Doğal kumaşlardan yapılmış perde ve tülleri evinizin tüm alanlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bunlar ipek, ipek vual, pamuk ve keten kumaşlardır. Ancak bu kumaşlar bazı dezavantajlara da sahip. Işığa ve toza karşı duyarlı olan bu kumaşlar aynı zamanda çabuk da yıpranıyor. Ayrıca makinede asla yıkamamanız gerekiyor. Ancak tüm bu dezavantajlara rağmen her tür modelde güzel ve doğru etkiyi verirler. Doğal malzemeden dokundukları için hava akımlarını doğrudan alırlar. Aynı zamanda daha şık ve gösterişli dururlar.

Perdelerin bakımı nasıl yapılmalı?
Tül perdeler normalde yılda 4 kez yıkanmalıdır. Ancak sigara içiliyor, soba yanıyor ve kaloriferlere yakınsa yıkama sayısı 5 ya da 6’ya çıkarılabilir.

Buruşmanın önlenmesi için camdan alınır alınmaz bekletilmeden yıkanması gerekir. Yıkanan tüller üst üste bekletilmeden hemen asılıp kurutulmalıdır.

Tüllerin yıkanacağı su 30 dereceden fazla soğuk olmamalıdır. Kalın perdeler ile ince olmayan tüller ara sıra elektrikli süpürgeyle temizlenebilir.

Eğer tülünüzün üzerinde leke oluşmuşsa önceden macun hale getirilen deterjan bu lekelerin üzerine sürülüp 1 saat bekletilmeli ve sonra yıkanmalıdır.

Son yılların gözdesi ip perdelerle yatak odanızda romantik bir ortam yaratabilirsiniz. Perdelerinizi iki yanda toplamak istiyorsanız kordon ve püsküllerden yararlanabilirsiniz. Farklı desen ve renklerdeki perdelik kumaşlarla yaşam alanlarınıza enerji katabilirsiniz.

İşlenmiş elyaf, viskon ve polyester dokumalar ise hem fiyat olarak uygun hem de makinede yıkanabilen kumaşlardır. Ancak sentetik oldukları için odayı iyi havalandırmazlar, bu nedenle rutubetli odalarda sentetik oranı düşük kumaşlar tercih edilmelidir. Bu tarz dokumalarda model çok önemlidir. Pilesi az ve düz modeller bu kumaşlar için doğru seçimdir.

Perde Modeli Seçerken
Odanızdaki pencerenin genel durumu perde modelinizi seçerken büyük önem taşır. Küçük pencerelerde sade model ve kumaşları tercih edebilirsiniz. Karanlık odalarda ise şeffaf açık renk tül ve perdeler seçebilirsiniz.

Büyük pencereli odalarda ise yere kadar uzanan, uçuşan, iki üç çeşit perde kullanılabilirsiniz. Mekanın boyutları da oldukça önemlidir. Ufak bir göz aldatmacasıyla yaşam alanınızı daha büyük ve yüksek gösterebilirsiniz. Perdelerin takılacağı yerlerin de özenle tasarlanması gerekir. Her perde aynı biçimde takılmamalıdır.

Tavandan ray üzerine geçirilecekse önünde mutlaka bir bordür bulunmalıdır. Bu bordür ahşaptan, alçıdan veya kumaşın kendinden dönerek yapılabilir.

Klasik tarz ve renkteki perdelik kumaşlarınızı canlı renklerde tüllerle tamamlayabilirsiniz. Katlamalı tüllerle salonunuza farklı bir hava katabilirsiniz. Bu tülleri saten perdelerle tamamlamanız mümkün.

Baharın canlı renklerini farklı tonlarda organze tüllerle yatak odanıza taşıyabilirsiniz. Klasik tarzdan hoşlanıyorsanız yatak odanızda saten ya da tafta perdeleri tercih edebilirsiniz.

Odalara göre perde seçimi
Salon: Büyük pencerelerde yerlere kadar uzanan düz renk tüller, kadife, tafta, şönil kumaştan yapılmış perdeler mekanı daha ayrıcalıklı gösterecektir.

Salonlar için bordo, yeşil, altın sarısı ve tonları, kahverengi, kırmızı, bej tonları ideal seçim olacaktır. Kendinden desenli dokumalar klasik bir havayı yansıtırken sadece tül kullanılmış camlar modern ve ferah bir salon etkisi verir.

Çocuk odası: Aydınlık, ferah ama sevimli mekanlar yakalayabilmek için ince dokunuşlu kumaşlar tercih edilebilir. Erkek çocukları için çizgi film kahramanlarının olduğu, kızlar içinse çiçekli desenli perdeleri seçebilirsiniz.

Mutfak: Evin en çok hava ve ışık alması gereken yeridir. Kolay yıkanabilen sentetik dokumalar veya ahşap, alüminyum mikro jaluzi olarak satılan katlamalı perdelikler kullanılabilir. Kumaş olarak kısa düz, açık renk modelleri tercih edebilirsiniz.

Yatak odası: Yere kadar uzanan ipek vual veya sentetik ipek, desenli dokuma tüller yatak odanız için uygun bir seçim olabilir. Kadife, ipek şantung, tafta, saten kumaşlardan yapılmış perdeleri de tercih edebilirsiniz.

Malzemeye dikkat
Özellikle sigara içilen ortamlarda hem koku, hem de renk değişimi açısından tül perdeler, kolay yıkanabilir bir malzemeden tercih edilmelidir.

Bu nedenle polyester veya pamuklu-keten karışık tülleri seçebilirsiniz. Stor perdeler hem modern, hem de klasik bir mekanda kullanılabilir. Özellikle küçük mekanlarda ışık süzmesi sağladığı için uygun bir çözüm olabilir.

Perdelerinizde zıt renkleri de bir arada kullanmanız mümkün. Canlı renklerde perde ve desenli tüllerle odanızın enerjisini yükseltebilirsiniz. Pileli perdelerin modası hiç bir zaman geçmiyor. Canlı renkleri kullanabilirsiniz.

Perde asmak kolay sanmayın
Gelişen teknolojiyle beraber perde asma yöntemleri de teknik ve stil açısından farklılık gösteriyor. Eskiden olduğu gibi sadece ray üzerine takılmıyor perdeler; kimi zaman bir boru üzerinden sarkıtılıyor, kimi zaman da katlanarak asılıyor.

Ancak ister katlamalı olsun ister raylı, önemli olan seçeceğiniz perdenin pencerenize ve evinize uygun olması.

Aksesuarsız olmaz
Perdelerinizi iki yanda toplamak istiyorsanız, kordon ve püsküllerden yararlanabilirsiniz. Bunun dışında, korniş başları, saçak, braçol, taşlar da tercih edilen tül aksesuarları arasında.

Tül deyince aklınıza sadece beyaz gelmesin. Renkli tüller mekanınıza farklı esintileri taşıyabilir. Perdelik kumaşlarda da canlı renkleri seçebilirsiniz.

Turuncunun farklı tonlarıyla odanızda enerjik bir ortam yakalayabilirsiniz. Tülün vazgeçilmez rengi beyaz mekanlarınıza sadelik ve romantizmi taşıyor. Büyük çiçekli ya da geometrik desenli canlı renklerdeki perdeler mekanınızda modern bir hava oluşturmanızda etkili olabilir.

Katlamalı tülleri hem modern hem de klasik yaşam alanlarınızda tercih edebilirsiniz. Tafta, şantung ya da saten perdelik kumaşları gerek salonunuzda gerekse yatak odanızda tercih edebilirsiniz.

Kendinden desenli kumaşlar salonunuzda klasik bir hava yakalamanızı sağlayacaktır. Tercihinizi düz tüller yerine desenli ve renkli tüllerden yana kullanabilirsiniz.

Kaynak: Evim Dergisi

Yaşamın sırrını yansıtan desenler

İnsan vücudundan ilham alan desenlerle zıtlığın çekiciliğini yansıtan renkleri bir araya getirdi… Broderi Narin, yeni tasarımlarını yansıtan son koleksiyonu Life Reflection ile yaşama sıradışı bir estetik katıyor.

İnsan vücudu ve onun yaşam sistemlerinden ilham alan koleksiyonun 4 ana deseninden Ice Age insanın kaburgasını, Unirecord omurgasını, Fragile kan dolaşım sistemini, System ise kromozomları yansıtan çizgiler taşıyor. Modern tasarımın en çarpıcı örneklerini barındıran Life Reflection Koleksiyonu’nda, ana desenler çok sayıda versiyon ve zemin seçenekleriyle mekana masalsı efektler katıyor. Çarpıcı renklerin yarattığı zıtlıklar da, yaratıcı uygulamaları tahrik ediyor…

Broderi Narin’in dünya pazarında büyük ilgi gören yeni Life Reflection Koleksiyonu, baskın iri desenleri ve çarpıcı renk seçenekleri ile de dikkat çekiyor. Koleksiyonda yer alan zıt renkler, alışılagelmişin dışında yaratıcı kombinasyon fikirlerini tetikliyor. File tül veya organzaya, tafta ile birlikte flok ya da brode olarak uygulanan desenler, transparan zeminde 3 boyutlu efektler yaratıyor.

Esin kaynağını insan vücudu ve yaşam sistemlerinden alan Life Reflection Koleksiyonu, sorgulayan bir yaratıcılık içinde, renk ve desenlerin dilini kullanarak, adeta varoluş öyküsünü yeniden yazıyor. Tasarımında insan anatomisini esas alan bir çizgide, vücudun farklı yaşam sistemlerini farklı desen gruplarına dönüştüren koleksiyon, 4 ana desen temasını zengin versiyonları, renk ve zemin seçenekleriyle barındırıyor.

Yaşamın sırrını yansıtan desenler…
Life Reflection Koleksiyonu’nu hazırlarken İnsana ait rontgen ve emarlardan birebir yararlanan Broderi Narin tasarımcıları, alışagelmişin dışında özgün bir modern çizgi ortaya koyuyorlar. İnsan vücudunun detaylarına dokunan bu doğal yansıma, hayat ve ışık sağlayan güneş ile içtenlikli bir temas için, pencerelere giydiriliyor. Bu denli insana ait ve hayatın parçası olarak doğen desenler, her tarz ve her mekanda kendini ifade edecek uygun bir köşe bulmakta hiç zorlanmıyorlar.

Koleksiyonun ana desenleri arasında yer alan ve insan kaburgasından yola çıkılarak tasarlanan Ice Age, zıt renklerle kullanıldığında, bir tablo kadar modern ve estetik şık mekanlar yaratabilme sihrine sahip. Ice Age desen grubu düz ve çarpıcı renklerle birlikte ve özellikle organza versiyonunda, kışkırtıcı ve aykırı mekanlara yol açıyor.

Unirecord ise, insan omurgasından etkilenerek yaratılan bir desen grubu. Adı da zaten buradan geliyor. Vücuttaki kan dolaşımı sistemini çağrıştıran Fragile ise, insan hayatının ne kadar kırılgan olduğunu vurgulayan, son derece ince ve nazik bir desen. Dore ve lame versiyonları ile kullanıldığı her ortamda ciddi bir fark yaratıyor. System ise, kromozomlardan yola çıkarak tasarlandı. Fizik, metafizik ve felsefenin görsel sentezi niteliğindeki desen grubu, kusursuzluğu yansıtıyor.

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir