Yoksulluk Sınırı 2 Bin 826 TL

  Yoksulluk sınırı 2 bin 826 TL

  Türk-İş, Aralık ayında 4 kişilik bir aile için açlık sınırını yaklaşık 867 lira 80 kuruş, yoksulluk sınırını ise 2 bin 826 lira 70 kuruş olarak hesapladı

  Türk-İş’ten yapılan yazılı açıklamada, asgari ücretin çalışanların ailesiyle, günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak, insanlık onuruyla bağdaşacak bir ücret olarak tanımlandığı, oysa asgari ücretin halen aylık net 599 lira 12 kuruş düzeyinde bulunduğu belirtildi.

  ASGARİ ÜCRETTE İŞVEREN DİKKATE ALINIYOR

  Asgari ücretli çalışanların, ağır geçim koşulları altında yetersiz olan tutarla yaşama tutunma mücadelesi verdiği ifade edilen açıklamada, çoğu zaman asgari ücret belirlenirken çalışanların değil, işverenlerin durumunun dikkate alındığı savunuldu.

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), tek bir işçinin toplam aylık harcamasının, 2010 Aralık ayı itibariyle 900 lira 9 kuruş olması gerektiğini hesapladığı hatırlatılan açıklamada, yeni asgari ücretin bu tespit göz önüne alınarak hesaplanması ve 2011 enflasyon hedefiyle refah payının eklenmesi gerektiği ifade edildi.

  Konfederasyonun Aralık ayı için yaptığı ”açlık-yoksulluk sınırı” hesabına yer verilen açıklamaya göre, dört kişilik bir ailenin, sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken ve açlık sınırı olarak adlandırılan harcama tutarı yaklaşık 867 TL olarak hesaplandı.

  İNSAN ONURUNA YARAŞIR YAŞAM DÜZEYİ

  ”İnsan onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi” için gerekli olan ve yoksulluk sınırı olarak adlandırılan tutar ise 2 bin 826 lira 70 kuruş olarak tespit edildi. Ailenin sadece mutfak harcaması için yapması gereken tutarın geçen yıla göre 73 lira 17 kuruş artış gösterdiği belirtilen açıklamada, toplam harcama tutarının ise son bir yılda 238 lira 34 kuruş arttığı kaydedildi.

  Yürürlükte olan net aylık asgari ücretin 599,12 lira olduğu, bunun günlük sadece 19,97 liraya denk geldiği ifade edilen açıklamada, bir günlük çalışmanın karşılığıyla elde edilen asgari ücretle ancak bir kilogram kıyma alınabildiğine dikkat çekildi.

  GÜNLÜK HARCAMA MİKTARI 94 TL

  Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir geçim düzeyi sağlayabilmesi için yapması gereken günlük harcama miktarının 94 lira olduğu belirtilen açıklamada, asgari ücretlinin bir aylığıyla bir haftalık insan onuruna yaraşır yaşam sürdürebilmenin mümkün olduğu belirtildi.

  Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarının bir önceki aya göre yüzde 0,69 oranında arttığı bildirilen açıklamada, yıllık ortalama artışın yüzde 11,97’yi bulduğu ifade edildi.

  POSTA

  SSK ve Bağkur Emeklilik Uzmanı


Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir