3-3.5 yaş çocuk

Üç yaşında veya daha büyük olan çocuğunuzu sağlık kontrolüne götürmek büyük bir eğlence olabilir: Çok meraklıdırlar ve işbirliği yapmaya isteklidirler.Muayene sırasında sorulduğunda İsimlerini, yaşlarını ve karşılaştıkları şeyleri anlatmaktan hoşlanırlar. Vücutlarıyla da ilgilenmektedirler ve 2 yaşındakiler gibi savunmaya geçmezler. Uyku saatinde veya açken getirmemek çocuğun uyumu açından önerilir aksi taktirde sağlıklı bir muayene sağlanamayabilir.

Bazı hekimler bu ziyaretlerde çocuğunuza yaşına uygun anketler uygulayarak durum değerlendirmesi yapabilirler.Bazı hastanelerden özel olarak anneler için hazırlanmış çocuk gelişimiyle ilgili el kitaplarını temin edebilirsiniz.

Bu ziyarette şunları bekleyebilirsiniz:

Çocuğunuz tartılacaktır.Olağan tartıma ek olarak, sağlık danışmanınız birkaç yeni öğe ekleyebilir.

Bu görüşmede çocuğunuzun motor mental, dil ve sosyal gelişiminin değerlendirilebilmesi için, bazı sorular sorulabilir veya bazı yönergeler verilerek bir şeyler yapması istenebilir. Çocuğunuza yardım etmeye çalışmayın – sağlık danışmanınız onların yanıtlarıyla ilgilenmektedir. Güven vermek için odada ve yakınında kalın fakat çocuğunuzun kendi başına ne kadarıyla başa çıkabildiğini görün.
Tartışılabilecek diğer şeyler:

Çocuğunuzu son kontrolden bu yana bir hekim gördü mü? Eğer gördüyse neden? Bu kontrolün sonucu neydi ve herhangi bir ilaç veya tedavi verildi mi?
Çocuğunuz zıplayıp bir topa vurabiliyor veya üç tekerlekli bir bisiklet sürebiliyor mu?
İsmini biliyor mu?
Diğer çocuklarla uyumlu bir şekilde oyun oynayabiliyor mu?
Öfke nöbetleri var mı?

Bunu konuşun

Çocuğunuzun bakıcısı varsa veya anaokulundaysa, oradaki öğretmenleri veya çocuk bakıcısı endişelerinden bahsetmiş olabilir. Bunları sağlık danışmanınızla konuşun.

Büyükanne ve büyükbabalar veya diğer akrabalar çocuğunuz hakkında endişelerinden bahsettilerse, bunları da sağlık danışmanınızla konuşun.

Çocuğunuz yemek yeme veya uyumada problem yaşıyorsa sağlık danışmanınızın bunu bilmesine izin verin.

Geceleri horluyor veya öksürüyorsa bunun için ne yapabileceğinizi sorun.

Hekiminize ailede özel bir diyet (vejetaryen veya düşük yağlı gibi) olup olmadığını söyleyin. Doktorunuz büyüyen çocuğunuzun ve tüm ailenin düzgün şekilde beslenmesinde yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun tuvalet eğitiminde hangi aşamaya ulaştığını tartışın. Eğer bu hususta herhangi bir geri adım varsa belirtin.

Eğer disiplin hakkında probleminiz varsa bunu şimdi tartışın.

Konuşun!

Aşağıdaki hususlar özellikle endişe konusudur, yani sağlık danışmanınıza çocuğunuzda şunların olup olmadığını söyleyin:

Gerçek cümlelerle konuşmuyor veya şu kelimeleri kullanarak sorular sormuyorsa (kim, ne, nerede, ne zaman ve neden)
Hikayeleri takip etmiyor veya kitaplara hiç ilgi göstermiyorsa
Her zaman televizyona çok yakın duruyorsa veya sesin açılmasını seviyorsa
Şaşılık hissediyorsanız
Sizi tanımada güçlük çekiyorsa
Grup ortamındaki diğer çocuklarla iletişim kuramıyorsa
Çoğu zaman mutlu değilse
İsmini ve yaşını bilmiyorsa

Aynı zamanda çocuğunuzla çok sık temasta olan ev halkının üyelerinden biri veya bir başkası tüberküloz, hepatit veya diğer ciddi enfeksiyöz hastalıklara sahipse bundan da bahsettiğinizden emin olun. Çocuğunuz teste veya tedaviye ihtiyaç duyabilir. Çocuğunuzun kreşinde veya işyerinizde bir ishal veya herhangi bir bulaşıcı hastalık salgını varsa bundan bahsedin.

Prima Alıntı

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir