Şifalı Bitkiler

Çiğ köfteci ömer ustaSALÇA : Salçanın hammaddesi domatestir ve domatesin yapımında likopen olarak adlandırılan madde vardır. Bu madde sağlık açısından oldukça yararlıdır. Birçok hastalığa karşı vücut direncinin artmasını sağlamaktadır.
Bu madde domatesi salçaya işlenmesi sırasında uygulanan ısı işlemleri nedeni ile dahada belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.
Çiğ köfteci ömer ustaNAR EKŞİSİ : Nar ekşisinin insan sağlığına olan faydalarını saymakla bitirmek mümkün değil. Adeta bir `ilaç`, hatta antibiyotik olan nar, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirerek pek çok hastalıktan koruyor. İçerdiği bazı maddelerle kolesterol ve şekeri de dengeleyen nar, kalp sağlığını koruduğu gibi, kanser hücrelerinin de gelişmesini engelliyor.
Çiğ köfteci ömer ustaSOĞAN : Soğanda Bol Miktarda C vitamini, iyot, silis, kükürt ve hazım arttırıcı maddeler bulundurmaktadır. Bu sayede prostat bozukluğu, sinir hastalığı, mide rahatsızlıkları, idrar sökümü, fazla suyun dışarı atımı, kandaki şeker seviyesini düşürme, kolesterol yükselmesini önler, yüksek tansiyonu düşürür. Koroner damarları genişletir ve kalbi güçlendirir. İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca, bol soğan yenen ülkelerde kanserin çok az görüldüğü ve insan ömrü ortalamasının yüksek olduğu söylenmektedir.
Çiğ köfteci ömer ustaBİBER : İştahı açar, mideyi kuvvetlendirir ve hazmı kolaylaştırır. Romatizmaya iyi gelir. Kanamaları önler. Cinsel arzuyu arttırır. Kırmızı biber, insanı ferehlatır ve nefes yollarını açar. Bronşit ve grip gibi hastalıklarda faydalıdır. Damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Acı biber, İştah açar. Akciğerleri temizler ve balgam söktürür. Eklem iltihaplanması, diş ve boğaz ağrıları, romatizma, sindirim sistemi bozuklukları, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda faydalıdır.
Çiğ köfteci ömer ustaNANE : Nane Ballıbabagiller familyasından; nemli yerlerde yetişen, genellikle tüylü ve çok kokulu otsu bir bitki cinsidir. Nane yüzyıllardır tansiyon, siyatik, karın ağrısı, kalın bağırsak iltihabı, mide ekşimesi, nefes darlığı, soğuk algınlığı, baş dönmesi,
kalp yetersizliği ve karaciğer bozukluğu gibi rahatsızlıklarda ilaç olarak kullanıldı.
Çiğ köfteci ömer ustaMAYDANOZ : Bağırsakları çalıştırır ve sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücü ve terletici özelliği ile vücudu ve kanı temizler. Kabızlığı önler. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Böbrek taşlarını ve bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. İştah açar. Ateşi düşürür. Cinsel isteği arttırır. Vücuda ve göze kuvvet verir. Diş etlerini güçlendirir. Kansızlık çekenlere faydalıdır. Halsizliği giderir. Yüksek tansiyonu düşürür. Kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. Karaciğer hastalıkları ile Romatizma, selülit ve egzamaya iyi gelir. Cilde canlılık verir ve Cilt lekelerini azaltır. Ayrıca, maydanoz saçları da canlandırır.
Çiğ köfteci ömer ustaGÖBEK MARUL : Sinirleri yatıştırır. Uykusuzluğu giderir. Sinirsel kalp çarpıntılarını keser. Kabızlığı önler, hazmı kolaylaştırır. Kandaki şeker miktarını düşürür, kanı temizler. Nekahat devresinin kolay atlatılmasında yardımcı olur. Bol idrar söktürür. Romatizma tedavisinde de yararları görülen bitki, karaciğer ve dalaktaki şişkinlikleri indirir. Göğsü yumuşatır. Böbrek iltihaplarında iyidir. Yüze tazelik ve güzellik verir.
Çiğ köfteci ömer ustaLİMON : Vücuda güç verir. İşştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. İdrar söktürücüdür. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önler. Kanı temizler ve kan dolaşımını kolaylaştırır. Soğuk algınlığı, nezle, grip ve öksürük şikayetlerini azaltır. Mikrop öldürücüdür. Besin zehirlenmelerinde ve böcek ısırıklarında yararlıdır. Rahatlatıcı etkisi ile vücuttaki ağrıları hafifletir, ateşi ve tansiyonu düşürür. Mide bulantısını ve baş dönmesini giderir. Kansızlığa karşı etkilidir.
Diş ve dişetlerini kuvvetlendirir ve dişleri beyazlatır. Sivilceleri ve nasırı azaltır.
Çiğ köfteci ömer ustaSARIMSAK : Vücuda güç ve enerji verir. İştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcıdır. Balgam söktürür ve kabızlığı giderir. Ateşi düşürür. Kuvvetli bir antibiyotik yani mikrop öldürücüdür. Kanı temizler. Kalp ve damar sağlığı için çok yararlıdır. Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı direnci arttırır. Tansiyonu düşürür. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kansere karşı çok iyi bir koruyucudur. Basur, bronşit, astım, varis ve romatizma rahatsızlıklarında çok faydalıdır. Kolesterolü düşürür. Kandaki şeker miktarını dengeleyen sarımsak şeker hastalarına iyi gelir. Zehirlenmelerde kullanılır. Cinsel gücü arttırır.
Çiğ köfteci ömer ustaCEVİZ : Ceviz vitamin, mineral, protein ve lif açısından çok besleyici bir besindir. Kalori değeri yüksek bir besin olan cevizde doymamış yağ vardır. İçerdiği Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri sayesinde beyin ve zeka gelişimini destekler. Vücuda enerji verir. Hafızayı kuvvetlendirir. Vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardım eder. Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Hazımsızlığı giderir. İshal, kabızlık ve dizanteriyi giderir. Göğüs ağrılarında ve öksürükte faydası görülür.
Çiğ köfteci ömer ustaBULGUR : Bulgur, Türk mutfağında Anadolu’da önemli yeri olan besin maddelerinden biridir. Bulgur B grubu vitaminler, potasyum, demir ve fosfor açısından zengindir. Lif içeriği yüksek bir besindir. Kan şeker düzeyinde çok fazla dalgalanmalara yol açmaz,
bağırsak ve kalp-damar sağlığını koruyucu etki yapar. Yapısında folik asit de barındırdığı için hamile kadınların tüketimi önemlidir.

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir