Afrodizyak Yemekler-Cevizli Muhammara

Afrodizyak yiyeceklerin de tıpkı diğer yiyecekler gibi hayatımızın bir parçası olduğuna bakarak cinselliğin de hayatımızın bir parçası olduğunu çıkarmak mümkün. Cinselliğe de tıpkı afrodizyak yiyecekler gibi hayattan koparmadan, sevgi ve doğallıkla bakmayı öğrenmeliyiz . Şimdi afrodizyak yiyeceklerin başlıcalarına kısaca bir bakalım, ne dersiniz? Afrodizyak etkisi artık herkes tarafından bilinen çikolata var ilk sırada. Sade ama bir o kadar da tutkulu olan çikolata… Pek kimsenin bilmediği bir afrodizyak da yoğurt. Kalsiyum deposu olan yoğurt afrodizyak olmasının yanı sıra midenin ve kemiklerin de dostu.

Kokusu da adı kadar asil olan lavanta da afrodizyak etkisi güçlü olan şeylerden biri. Saymamız gereken bir başka afrodizyak da yorgunluğa da derman olan tane karanfil. Sıradaki afrodizyak ise şekil itibariyle de insan vücuduna çok benzeyen ginseng. Melekotu da afrodizyak etkisiyle dikkat çeken bir başka bitki. Ama onu daha çok kalp rahatsızlıklarına verdiği şifayla tanıyoruz. Kan dolaşımını hızlandıran ve enerji seviyemizi yükselten bütün bitki çaylarının aynı zamanda afrodizyak olduğunu da söyleyelim.

Yeşil etkisi
Hepimizin pek severek tükettiği ve salatalarımızdan eksik olmayan rokanın da afrodizyak bir yiyecek olduğunu unutmayalım. Roka aynı zamanda müthiş bir C vitamini deposu. Yemeklerimizin vazgeçilmezlerinden biri olan maydanoz, cinsel isteği arttırıcı etkisiyle de dikkat çekici.

İçerdiği çinko nedeniyle sperm sayısını arttıran istiridye, aynı zamanda mikroplara karşı dayanıklılığımızı da arttıran bal, yine çinko ve protein bakımından çok zengin olan hindi eti, iyi bir idrar söktürücü olmasının yanı sıra oksitlenmeyi de önleyen kereviz de saymamız gereken diğer afrodizyaklar. Sınırlı sayıdaki satıra ancak bu kadarı sığabiliyor afrodizyak yiyeceklerin. Daha niceleri var belki de keşfedilmeyi bekleyen. Biz aralarından birkaçını seçip size afrodizyak bir mönü oluşturmaya çalıştık. Afiyet olsun.

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir