İtalyan Mutfağının Leziz Sırları…

İtalyan mutfağının leziz sırları

İtalyan mutfağının neden bu kadar popüler olduğunu hiç düşündünüz mü?

İşte bunun sebebi olan ve İtalyan mutfağında kullanılan eşsiz malzemelerden sadece bir kısmı:Pizza, salatalar ve soslarda kullanılabilecek ve zeytin yağı, sarımsak ve çeşitli otlarla terbiye edilmiş,güneşte kurutulmuş domates. Eğer hazır satılanından alırsanız, dilimleyip yağda saklamanızı öneririz.

Konserve enginarlar pizza, makarna, soslarda kullanılabilinir. Ama eğer taze enginar denemek istiyorsanız, kabuklarını soymayı ve dilimlemeyi bilmelisiniz, daha sonra soğuk suya yatırın ve kararmalarını önlemekbu suya limon suyu katmayı ihmal etmeyin.

Bocconcini peyniri, yumuşak ve ham mozzarella peyniridir. Tuzlu su içinde  toplar halinde satılır. Özellikle salatalara ve orijinal İtalyan pizalarına çok yakışır.

Provolone peyniri yarı sert ve lezzetli bir sofra peyniridir,  yapılışı mozzarellaya benzer ama çok  lezizdir. Yıllanmış olanlarının kalıbı daha sert ve tadı daha keskindir. Mum bir ambalajla tamamen kaplanmış ve iplerle etrafı sarılmış bir Provolene peyniri görürseniz, orijinal ve iyi kalitede olduğuna emin olabilirsiniz.

Yıllanmış, tuzda saklanmış ve havayla kurutulmuş bir çeşit İtalyan salamı olan Prosciutto, genellikle çok ince dilimlenir ve meze olarak sunulur. Ama makarna ve pizzalarda kullanıldığında da lezzetini korur.  Göğsü etrafına sarıldığı gibi incir ve kavun gibi meyveleri de sarmakta kullanılan bir alternatiftir. Prosciuttoya sarılmış somon fileto enfestir.

Zeytin sağlığını için çok faydalıdır çünkü yüksek antioksidan içerir. Zeytin yemek kalbinizi korur ve kolestrolünüzü seviyenizi düşürür. Aynı şey zeytin yağı için de geçerlidir. Ne kadar lezzetli olduklarından bahsetmeye gerek bile yok.

Pesto sosu, fesleğen yaprakları, çamfıstığı, sert sofra peyniri, zeytin yağı, sarımsak ve limon suyunun karışımından yapılır. Herhangi bir Akdeniz yemeği için muhteşem bir sos tercihidir.

Koyun sütünden yapılan ve sert bir peynir olan Pecorino Crotonese’in kırsal ve sade bir tadı vardır.

Muhteşem bir sofra peyniri olan Asiago, yapı olarak sert tat olarak keskindir. Dünya üzerindeki tüm İtalyan restoranlarında sıklıkla kullanılır. Bu lezzetli peynir adını Alplerdeki bir kasabasından almıştır.

Milliyet


Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir