Mükemmel Aile…

Mükemmel Aile…

Var mıdır böyle  şey?

Aslında önce mükemmel kocayı ararız. mükemmel bir evlilik, mükemmel bir hamilelik, mükemmel bir baba hatta mükemmel anne… eh çocuk da mükemmel olur kesin. Hadi dedik tüm beklentiler mükemmel, peki ya aile?

Hem mükemmellik nedir ki?

Yapılan araştırmalara göre dışarıda çalışan bir baba, evde oturan saçını süpürge eden bir anne ve bir kız-bir erkek iki çocuktan oluşan aile en mükemmeliymiş.  nasıl bir araştırmaysa… mutlular mı, ekonomik durumları nedir, anne sinir krizinin eşiğinde mi, çocuklar kedi-köpek gibi birbirlerine giriyorlar mı? Bu soruların önemi yok. Şeklen tamam. Çünkü herkesin ideali buymuş.

Düşünün şimdi. Yakışıklı bir adam, güzel karısı, daha da güzel çocukları olan bir aile. Büyük bir evde rahat hayatları var. Mükemmel mi? İlk bakışta sorun yok  gözüküyor. Oysa öğreniyorsunuz ki ilgisiz bir baba, kocasının mal varlığından gözleri körleşmiş bir anne, bu ilgisizlik ve zenginlik içinde büyüyen son derece şımarık ve aslına bakarsanız eğitimsiz(!) çocuklar. Bu mudur ideal? Fiziksel özelliklere ve kredi kartlarının limitine mi bağlıdır ailenin gerçekliği?

Bu arada mükemmelliğe giden yolda en önemli olan nokta ise iki çocuğun farklı cinsiyetlerde olmasıymış. Demek ki tek çocukluların hiç şansı yok, iki kızı veya iki oğlu olanlar da yeterince ‘‘ değiller. Açıkçası ben de ikinci bir çocuğum olursa sağlıklı bir kızım olmasını isterim ama bunu kendim için istiyorum. Oysa Koray için bir erkek kardeş daha iyi olur. İşin aslı, çocuğumun mutlu olduğu bir aile ortamı mükemmeldir benim için.

Bir erkek kardeşim var. Mutsuz muyum? Ya da mutsuz bir aile miydik? Asla. Asla. Asla. Ancak bir gerçek var ortada: ben üniversiteye gidene kadar kavga dövüş halindeydik. Anlaşamıyorduk. Ayrı da kalamıyorduk ama. Ne zaman ki evden uzaklaştım özlem girdi araya, ‘kardeş’in ne anlama geldiğini öğrendim. Belki de diyorum, bir kız kardeşim olsa veya biz evde iki erkek olsaydık çok daha önce anlaşmaya başlayacaktık. Kim bilir?!?

Üstelik o tanımlamaya bakacak olursak biz mükemmel aile olmaktan gittikçe de uzaklaşıyoruz. Sarp dışarıda hatta çoğu zaman başka şehirde çalışan bir baba. Ben ise evden kendi kendine iş kurmakla uğraşan singleMOM (bekar anne) konumundayım. Yani öyle saçımı süpürge eder durumda değilim. Şimdilik tek çocuğumuz var. Ama iyiyiz böyle. Uyumluyuz. Düzenimiz alışılagelmiş değil belki ama iyiyiz işte.

Bence mükemmellik, aile bireylerinin mutluluğuna bağlı. Çalışma şartlarına, banka hesap cüzdanlarına veya çocukların cinsiyetine değil…

Irem Erdilek

SlingoMOM.com

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir