Yağ tüketmenin püf noktaları!

Yağ tüketmenin püf noktaları!

Araştırmalara göre aşırı yağ alımı; obezite, kalp-damar ve karaciğer

hastalıklarıyla kanser riskini artırıyor.

Ancak hazır gıda tüketimi, çalışan kadın sayısında artış ve mutfakta geçirilen zamanın azalması faktörler, günlük yağ tüketiminin normalden fazla olmasına zemin hazırlıyor.
Günlük aldığımız kalori dengesi içinde karbonhidrat, protein ve yağ konusunda  seçimler yapılması önemli. Aldığımız kalorinin yüzde 50-55 oranında karbonhidrat, yüzde 15-20 oranında protein, yüzde 25-30 oranında yağ olması öneriliyor. Vücudumuzun yağa olan ihtiyacını düşünürken besinlerin içinde bulunan yani görünmeyen yağları unutmamak lazım. Süt, yoğurt, peynir ve et ürünlerinin yapısında doğal olarak bulunan yağ, çoğu zaman günlük ihtiyaca yakın oluyor. O yüzden pişirme yönteminde yağı azaltmak, sağlık açısından önemli.

Küçük katkı büyük fark
Her gün 1 çorba kaşığı kadar eksik yağ tüketirseniz bir ayda 3 bin 500 kalori, yılda 42 bin kalori eksik almış olursunuz. Bu da depo yağlarınızdan 6 kg. kaybetmeniz anlamına gelir. Üstelik bunun sadece zayıflamaya değil genel sağlığa katkısı da düşünüldüğünde küçük bir farkın yarattığı  fayda görülmeye değer.

Yeni pişirme tekniği
Ben de Sevgili Gülhan Kara’nın hazırladığı tarifler ve  pişirme şekliyle hiç yağ kullanmadan mısır unlu hamsi, şinitzel veya mücver yapmanın mümkün olduğunu test ettim. Sonuçlar memnun edici. Üstelik kızartma yöntemiyle aynı lezzet ve çıtır tadı koruyarak. Yoğun şehir hayatı evde hem  hem de kolay tariflere ihtiyacı artırıyor tabii bu seçimlerin aynı zamanda sağlıklı olması da önemli. Düşük kalorili ve lezzetli, hem de ortalama 15-20 dakikada pişen bu tariflerle tanışmanızı tavsiye ederim.
Hiç yağ kullanmadan köfte, börek, mezeler hatta kek pişirmeye uygun olan bu yeni ürün, hızlı hava teknolojisini kullanmış.  Sadece havayla temas ettiğinden koku ve duman sorunu da yaşamıyorsunuz. Tüm dünyada salgınhastalık olarak ilerleyen şişmanlık gelişiminde hareketsiz yaşamın önemi büyük. Bence bu noktada önemli suçlulardan biri de teknoloji. Çünkü hayatımızı kolaylaştıran birçok şey bizi tembelleştirdi. Şimdi teknolojinin bize verdiği bazı zararları telafi etme zamanı. Teknoloji sayesinde yağsız, sağlıklı ve hızlı pişirmeyi sağlayan bu ürün gibi. Gülhan Kara bu şekilde pişirmeye uygun 35 farklı tarif hazırlamış; cevizli browni, közde patlıcan, levrek fileto, peynirli domates dolması bunlardan bazıları. Ben en çok pırasa mücverini sevdim.

OKUR SORUSU
Bağırsak tembelliğim var. Bitki çayıyla çözemedim, ilaç da kullanmak istemiyorum. Bu konuda tavisyelerinizi rica ediyorum.

1 kuru incir, 2 kuru kayısı, 2 kuru eriği ufak ufak doğrayıp 1.5 çay bardağı suyla haşlayın. Daha sonra içine 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı keten tohumu ekleyerek robottan geçirin. Marmelat formunda olan bu karışımdan her sabah 1 tatlı kaşığı dolusu aç karnına 2 bardak ılık suyla tüketin. Günlük beslenmenizde bol salata ve kabuklu meyve yemeye özen gösterin. Salatalarınıza mutlaka bir kaşık zeytinyağı ekleyin. Muz, elma ve ayva gibi meyveleri çok fazla tüketmeyin. Çorbalarınıza kepek veya yulaf unu ilave edebilirsiniz. Bol su içmek, masaj ve yürüyüş yapmak iyi gelecektir.

Milliyet

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir