Yorucu Bir İş Gününün Ardından

İşyerinde geçen yoğun bir günün sonunda hepimiz eve gidip sakin, huzurlu bir ortamda ailemizle vakit geçirmeyi isteriz?

İşyerinde geçen yoğun bir günün sonunda hepimiz eve gidip sakin, huzurlu bir ortamda ailemizle vakit geçirmeyi isteriz. Ancak evde küçük çocuğu olan bir yetişkin için bu o kadar da kolay olmaz. Daha kapıdan girdiğiniz anda kucağınıza oturup ona ilgi göstermeniz için bekleyen çocuğunuz, ya da çocuklarınız, uykusu gelip de yatıncaya kadar sizi büsbütün yorabilir.

Burada işin sırrı ilk 15 dakikayı doğru idare etmektedir. Kapıdan içeri girdiğiniz anda kafanızda net bir akşam planı varsa, sürprizlerle karşılaşma ihtimaliniz azalır. Onlara ihtiyacı olan ilgiyi göstermeniz gerekli; zaten onları görmezden gelmeniz sadece daha fazla ilgi çekme çabasına ve daha fazla ağlama, bağırma ve pantolon paçasına yapışmaya sebep olur. Ama yine de eve girdikten sonraki zamanı belli bir düzene sokarsanız hem çocuğunuzla geçireceğiniz zaman hem de aranızdaki ilişki çok daha keyifli olabilir. Şu basit adımları uygulayıp akşamlarınızın daha verimli geçmesini sağlayabilirsiniz.

Önce çocuklar

Eşyalarınızı portmantoya bırakın ve eğlence başlasın. Önce çocuklar. Her gün kapıdan girince belli bir süreyi –örneğin 15 dakika- çocuklarınızla geçirin. Onlarla konuşun, oyun oynayın, siz yemek hazırlarken atıştırmalık bir şeyler isteyip istemediklerini sorun. Bu süre dolduğunda sizle değil birbirleri ile oynamalarını sağlamaya çalışın. Bu sayede yapılması gereken işler olduğunda sadece anne babaya değil kendilerine ve kardeşlerine de güvenebilmeyi öğrenecekler. Bir diğer faydası da oyuncakların ne kadar keyif verici olduğunu ve bu oyuncakları sizle değil de kardeşiyle paylaştığı zaman daha çok eğlenebileceğini görmesidir. Bunu düzenli bir şekilde yaparsanız ayırdığınız süre dolduğunda herkes bilecek ki ilgi görme vakti doldu, şimdi sırada başka birşey var; mesela yemek.

Yardım etmelerine izin verin…

Yemeği hazırlarken çocuklarınızın yardım etmesine izin verin. Ekmeği masaya götürmek, oyuncakları toplamak gibi ufak tefek işler onları mutlu edecektir. Çocuklar kendilerine bir görev verildiğinde sorumluluk duyarlar ve kendilerini büyümüş hissederler. Pek çok küçük çocuk ergenlik çağındaki abisi ya da ablasından daha yardımseverdir, emin olabilirsiniz. O nedenle bırakın yardım etsinler.

Plana Bağlı Kalın

Askeri bir okul idare etmiyorsunuz, kabul, ama hergün tekrarlanan ve herkesin kabul ettiği bir düzen olduğunda hayat herkes için daha kolay olacaktır. Yemek, banyo, diş fırçalama, kısa bir masal ve öpücüklerle uykuya dalma gibi bir düzen kurduğunuzda akşamlar daha rahat geçecektir. Ta ki, 15 dakika sonra içeriden “Yatağımın altında bir canavar var” çığlığı gelip de herşey yeniden başlayıncaya kadar!!

Prima Alıntı.

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir