Aşırı Yemekten Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Yavaş yemenin bence karnı tok tutacağına inanmıyorum. Ben çok hızlı yemek yerim.

Benim tam tersim eşim çok ağır yemek yer. Fakat az yediğinede hiç şahit olmadım.

Stresten dolayı fazla yemek yeme arzusu uyandığına inanıyorum. Acizane fikrim.

Zaman Gazetesi

Kimi insan canı sıkılınca, kimisi de mutlu olunca yemeğe saldırır. Bunun nedeni ne olursa olsun, aşırı yemek yedikten sonra kendinizi suçlarsınız. Peki her koşulda yemeğe sarılmamak için neler yapabilirsiniz?

Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, aşırı yeme probleminiz varsa, bundan kurtulmak için atmanız gereken birkaç adım:

Daha yavaş yiyin ve daha yavaş çiğneyin: New York Times’a göre, 2010 yılında yapılan araştırmada, yavaş yemenin aşırı yemeyi önlediği belirlendi. Çünkü, yemeği yavaş yediğinizde daha hızlı doyduğunuzu hissediyorsunuz. İnsanlar yavaş yediklerinde vücudun tok olduğu şeklinde beyni uyaran hormonların seviyesi artıyor. Aşırı yemek yememek için her lokmayı 25 kez veya daha fazla çiğnemeyi deneyin. Çiğnemek karbonhidratları hazmetmeye başlamak için tükürük amilaz enzimini tetikliyor.

Toparlanma programları: Bu tür programlar 12 adımdan oluşuyor. Programa üye olan aşırı yemek yiyenler ile yemek yeme konusu hakkında konuşabilir, düzenli toplantılar yapabilirsiniz. Böylece burada bir tek sizde yemek yeme problemi olmadığını anlıyorsunuz. Bu programda diyet yapmıyorsunuz, program size aşırı yemekten nasıl kaçınabileceğinizi öğretiyor.

Stres ve zaman yönetimi: Artan stres seviyesi stres hormonu olan kortizolun salgılanmasını tetikliyor. Bu hormonun da karın bölgesinde aşığı yağa yol açması ve iştahın artmasıyla bağlantısı var. Yüksek stres seviyesi aşırı yemek yemeye yol açıyor. Stresi azaltmak için işyerinde bazı görevlerinizi devredebilirsiniz, derin derin nefes alıp verebilirsiniz. Çeşitli aktivitelerle uğraşarak sıkıntıdan yemek yemenin önüne geçebilirsiniz. Spor salonuna gitmek, kitap okumak ya da arkadaşlarınızla bir araya gelmek de iyi birer oyalanmadır.

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir