Bebeklerde 4. ve 6. Aylar

Bebeklerinize anne sütüne ek olarak verebileceğiniz öğünler ve bu öğünlerin verilme dönemleri hakkında bilginiz bulunuyor mu? Hayır mı? Sorun etmeyin artık olacak…

Bebeklerin sağlıklı büyümesi ve ilerleyen dönemlerde geçirebileceği hastalıklara karşın bağışıklık sisteminin güçlü olması için ilk altı ay yalnızca anne sütü ile beslenmesi öneriliyor. Elbette bu iş dünyasında bulunan anneler için baya bir zor olacaktır. İşte bununda düşünülmesi ile bebeklerin anne sütüne ek olarak hangi besinleri hangi dönemlerde alabileceğini araştırdım.

Gelin birlikte göz atalım…
Bebeğinizin 4 ve 6 aylık olduğu dönemlerde anne sütüne ek olarak verilebilecek ilk katı besinler sabah ile öğle arasında emzirme zamanında verilebilir. 2 kaşık sütle pişirilmiş 1 kaşık pirinç unu verilebilir. Bu ana öğünün sonrasında öğleden hemen sonra meyve ya da sebze püresi verilebilir. Ancak bu püre 4 tatlı kaşığından fazla olmamalıdır. Bebeğinizin beşinci ayında “muz püresi”, “yumurta sarısı” ve “tahıllara” geçile¬bilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta asla şekerlendirilmiş tahıl veya herhangi bir besin vermiyoruz. Meyvelerdeki doğal şeker onun beslenmesi için yeterlidir.

6 ve 7. aylara geldiğimizde ise beslenmesine değişik tatlar eklemeye başlıyoruz. İnce çekilmiş patates püresi ile karıştırılmış ta¬vuk, dana, sığır eti ya da karaciğer, haşlanmış beyaz etli balık, beyazpeynir, rafadan yumurta verilebilir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta bebeğinize bu besinleri çay kaşığı ile azar azar vermektir. Bunun sebebi ise bebeğin kabız olma riskini engellemektir. Lokmaların boyutu ne kadar az olursa bebeğin sindirimi o kadar kolay olacaktır. Buna rağmen bebeğiniz kabız olursa verilen meyve pürelerini suyu tutarak veriyoruz ya da bebeğinize belirli aralıklarla azar azar su içiriyoruz.

8. aydan sonra artık bebeğiniz aile fertlerinden biri olmaya çok yakındır. Günde iki çeşit yemek yiyebilir. Bu dönemde çiğneme alışkanlığı için ekmek veya benzeri unlu mamüller ile desteklenmelidir. Ayrıca bu dönemden sonra inek sütü içmeye başlamaktadırlar. Sütü bardak ya da fincanda içmeye alış¬ması biberondan kopması için önemli bir davranış olacaktır. Özellikle bu dönemden iki yaşının sonuna kadar beslenme programına kesinlikle D vitamini ek¬lenmelidir. Çünkü D vitamini kemik gelişimine destek olarak vücut gelişimine yarar sağlayacaktır.

Çocukgelişimi.org

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir