Bebeklerde Göğüs Tıkanıklığında Yapılacaklar…

Bebeklerde göğüs tıkanıklığı için evde uygulayabileceğiniz tedaviler

Özellikle 6 yaşın altındaki çocuklarda göğüs tıkanıklığını tedavi eden reçetesiz ilaçların yan etkileri karşısında evde yapabileceğiniz çeşitli tedaviler olduğunu biliyor muydunuz?

Ehow isimli sitede yer alan habere göre, işte çocuğunuzun göğsündeki tıkanıklığı açmanız için evde uygulayabileceğiniz basit tedaviler:

Nem: Göğüs tıkanıklığını iyileştirmek için tıkanıklığa yol açan mukusu inceltmelisiniz. Çocuğunuz nemli bir havada nefes aldığında mukus daha da incelecektir. Odadaki nemi artırmak için hava nemlendirme cihazı kullanabilirsiniz. Eğer böyle bir cihazınız yoksa, bebeğinizi banyoya götürün, kapıyı kapatın, duşun musluğunu açın ve oluşan nemli havayı solumasını sağlayın. Buharlı banyoda 15 dakika kalmak yeterince uzundur. Kesinlikle bebeği direkt buhara tutmayın.

Mukusu çıkarma: Mukus bir kez incelmeye başlayınca bebek bunu öksürükle atmaya başlayacaktır. Eğer mukusun burunda olduğunu anladıysanız, çıkarmak için burun aspiratörü kullanabilirsiniz. Aspiratörü bebeğin burnuna hava üflemek için asla kullanmayın. Aspiratörü her kullanımdan sonra temizleyin. Göğsü tıkalı olan bebek yemek yerken de zorlanır. Bu nedenle burun aspiratörünü yemeklerden önce de kullanabilirsiniz. Ayrıca bebekleriniz için okyanus suyu içeren burun spreyleri kullanabilirsiniz.

Başı yukarı kaldırmak: Bebeklerinizin başının seviyesini yükseltmek, yüksekte yatıp dinlenmesi bebeğin daha rahat nefes almasını sağlayacaktır.

Tıbbi bakım: Göğüs tıkanıklığı sık sık oluyorsa, ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Eğer bebeğiniz ateşi yükseliyorsa, kanlı öksürüğü varsa ya da renkli bir mukusu varsa, kulak enfeksiyonu belirtileri gösteriyorsa, halsizse, huzursuzsa, nefes almada güçlük çekiyorsa, öksürüğü ya da tıkanıklığı birkaç günden fazla sürüyorsa bebeğinizin durumu ciddidir, hemen doktora gidin.

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir