Ebedi Gençliğin Sırrı Keşfedildi…

Ebedi gençliğin sırrı keşfedildi!

Kırışıklıkların ve ağrıyan eklemlerin sonu gelmiş olabilir mi? Harvard Üniversitesi’nden bilim adamları yaptıkları son araştırmayla yeni bir buluş ortaya koydu. Bilim adamları laboratuar fareleri üzerinde yaptıkları deneylerde yaşlanmayı tersine çevirmeyi başardılar.

Nature” isimli dergide yayınlanan araştırma, kromozomun yapısını koruyan ve telomer adı verilen enzimi nasıl harekete geçireceklerini ve bunun sayesinde beyni, cildi ve vücudu sonsuza dek genç kalmayı sağlayabileceklerini ortaya koyuyor.

Söz konusu enzim ilk olarak 1980’li yıllarda ortaya çıkarılmıştı. Araştırmacılar bu enzimin bulunmadığı farelerin diğerlerinden çok daha hızlı bir şekilde yaşlandığını belirtti.  Ancak bu enzimi vücuda enjekte ettiklerinde sağlıklarına çabucak kavuştukları görüldü.

Bu enzimi harekete geçirici bir ilaç iki hafta boyunca farelere verildi. Bu süreçten önce fareler yaş, deri, beyin ve vücut olarak 80 yaşındaki bir insan özelliklerini taşıyordu. İlaç verildikten sonra fareler eski sağlıklarına kavuştu ve her şey normale döndü.

Araştırmacılar bu enzimin artırıldığı ilaçlar ile nadir görülen erken yaşlanma rahatsızlıkları ve yaşa bağlı problemlerin çözülebileceği umudunu veriyor.

Ancak bu enzimin kötü bir yanı da söz konusu. Kanser ile ilişkilendirilen bu enzim tümörlü hücrelerin daha hızlı büyümesine neden olabilir. Ayrıca bu sürecin fareler üzerinde işe yaraması, insanlarda da aynı etkiyi yaratacağını garantilemiyor.

Milliyet

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir