Genital Siğiller Nedir? Korunma Yöntemleri

Genital Siğiller Nedir?

Genital siğiller çoğunlukla Human Papillomavirüs’ün (HPV) belirli tiplerinden kaynaklanan beyaz veya et rengi oluşumlardır. Genital siğiller kadınlarda ve erkeklerde çoğunlukla dış genital organların üzerinde veya anüs civarında ortaya çıkarlar. Daha az yaygın olmakla beraber, genital siğiller vajinanın içerisinde ve rahim ağzının üzerinde de görülebilir. Genital siğiller yanma, kaşıntı veya ağrı gibi belirtilere yol açabilir.

Genital Siğiller Ne Kadar Yaygındır?

Genital siğiller çok yaygındır. Her yıl tüm dünyada 30 milyon yeni genital siğil olgusu ortaya çıkmaktadır.

Genital siğiller infeksiyona yakalanmış bir kişiyle cinsel temastan sonra haftalar veya aylar içerisinde ortaya çıkabilir.

Genital Siğillerin Görünümü Nasıldır?

Genital siğiller çıkıntılı veya düz, küçük veya büyük, tekli veya kümeler halinde görülebilen yumuşak kabartılar veya oluşumlardır. Tipik olarak beyaz veya et rengindedirler ve genellikle erkeklerde ve kadınlarda dış genital organların üzerinde veya anüs civarında görülürler.

Genital Siğiller Nasıl Teşhis Edilir?

Sağlık görevlisi genellikle sadece bakarak bile dış genital siğilleri tanıyabilir.

Tedavisi ve Korunma Yöntemi

Genital siğillerin büyüklüğüne ve bulunduğu yere bağlı olarak birçok tedavi seçeneği vardır. Sağlık görevlisi siğillerin üzerine özel bir krem veya solüsyon uygulayabilir. Bazı genital siğiller dondurularak, yakılarak veya lazer tedavisi kullanılarak yok edilebilir.

Genital siğillerin tedavisi utandırıcı, ağrılı ve rahatsızlık vericidir. Tedaviden sonra genital siğillerin tekrar görülme olasılığı vardır. Yapılan bir çalışmada hastaların yaklaşık %60’ında tedaviden sonra iyileşen genital siğillerin tekrarladığı görülmüştür.

Genital Siğillerin Tedavisi Korunma Yöntemi

HPV aşısıyla, genital siğillere karşı da büyük oranda korunabilmek mümkündür.

Doktorunuza Danışın

Türk jinekoloji derneği

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir