Grip Salgınından Korunmanın Yolları…

Grip salgınından nasıl korunursunuz?

Gripten korunmanın yolu beslenme ve hijyenden geçiyor. 3 günden fazla süren inatçı ateş ve kusmalarda ise doktora başvurmak gerekiyor.

Soğuk algınlığı ağır ağır, grip ise aniden çıkan ateş ve halsizlikle başlıyor. Memorial Şişli Hastanesi İç HastalıklarıBölümü’nden Uz. Dr. Gürkan Yurteri,“Soğuk algınlığı ile gribi ayırt etmek lazım. Soğuk algınlığı, yavaş yavaş gelişen halsizlik, hapşırık, burun akıntısı ve tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve öksürmeyle başlar.

Grip ise aniden ortaya çıkar. Kişi sabah işe giderken iyidir, 3-6 saat içinde birden üşüme, aşırı halsizlik, yorgunluk, ateş yükselmesi olur. Yaygın vücut ve baş ağrısı, özellikle göğüste baskı ve ağrı hisseder ve bazen tabloya kuru bir öksürük de eşlik eder” dedi.

“Grip tedavi edersen 1 haftada, tedavi etmezsen yedi günde geçer” deyişi genel kabul görüyor. Ancak ortalama bir hafta süren grip, kişinin kalp yetmezliği, akciğer hastalıkları gibi önceden başka hastalıkları da varsa daha uzun ve ağır seyredebilir. Hastada 3 günden fazla süreyle ateş, solunum sıkıntısı, ciddi kusmalar sebebiyle beslenme ve sıvı almada zorluklar ortaya çıkarsa gecikmeden tekrar doktora başvurması gerekiyor.

2 portakalın suyu yeter

Gripten korunmak sık sık el yıkamak ve dengeli bir beslenmeyle mümkün. Ayrıca vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için, bol bol sıvı tüketmek, mevsimine göre sebze, meyve ağırlıklı beslenmek büyük önem taşıyor.

Pekmez, bal gibi doğal besinlerden faydalanmak, özelliklekışın doğal bir antibiyotik olan turpu bol bol yemek faydalı. Vitamin hapı kullanmak yerine, günde 2 adet portakalın suyunu içerek C vitamini dopingi yapmanın en doğal yolu arasında. Ancak C vitaminin fazlası vücutta birikerek sağlıksorunu yaratıyor.

Antiviral ilaçlar, gribin hem daha hafif hem de kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Grip belirtileri başladıktan 48 saat içinde doktorun önerdiği antiviral ilaçlar, virüsün diğer kişilere bulaşmasına da engel oluyor. Hastalar tek kullanımlık mendil kullanıp hemen atmalı, kalabalık ortamda maske kullanmalıdır.

C VİTAMİNİ

Doktora danışmadan her gün C vitamini almak gribi önlemez. Bu durum zamanla vücutta tehlikeli birikime de yol açalabilir.

ELLERE DİKKAT

Elleri sık ve kuralına uygun yıkamak virüs bulaşımını önemli ölçüde azaltır. El yıkarken sıvı sabun, kurularken kâğıt havlu kullanılmalı.

İŞE NE ZAMAN DÖNMELİ

Hasta, evde istirahat ederek, bol bol su ve sıvı alarak ve dengeli beslenmelidir. Ayrıca doktorun tavsiye ettiği grip tedavisine vakit kaybetmeden başlanarak, hasta ancak ateşi düştükten bir gün sonra işe dönmelidir.

RADİKAL / Mine TUDUK

Püf noktası

İNATÇI ÖKSÜRÜK

Grip geçse bile, virüs hava yollarını hassaslaştırdığı için arkasında inatçı bir öksürük bırakabilir. Hasta ısı değişikliği, hava kuruluğu ve tozdan kolay etkilenerek öksürür. Bu nedenle gribin etkileri tamamen ortadan kalkana kadar istirahat etmeli ve beslenmeye özen gösterilmelidir.

ANTİBİYOTİKLER

Gripte antibiyotik kullanımı, tedavide en son akla gelmesi gereken şey. Ancak komplikasyonlar ortaya çıktığında doktor tavsiyesiyle alınmalı.

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir