Güneş Kremleri Kışında Kullanılmalı…

Kış mevsimiyle birlikte havanın soğuması, ciltte kurumalara neden oluyor. Soğuk hava şartlarında vücut ısı kaybını önlemek için deri yüzeyindeki kan damarlarının çapını daraltarak, vücut yüzeyinde kan dolaşımını azaltıyor. Bu da ciltte soyulmaya ve kurumaya neden oluyor, cilt daha fazla özen ve bakıma ihtiyaç duyuyor.

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Arda Eminzade, kış aylarında ciltte kurumalar meydana geldiği için uygun bakım yapılması gerektiğini söyledi. Kış mevsiminde el, yüz, ayak ve vücut derisi için özellikle ileri yaşlarda, çocuklarda ve hassas cildi olanlarda uygun bakım yapılması gerekebileceğini vurgulayan Acıbadem Kocaeli Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Eminzade, sabun, şampuan ve kremlerin uygun şekilde kullanılmasının cilt için sağlıklı olacağını söyledi. Eminzade, sağlıklı bir cilt için hekimlere başvurularak uygun tedavi yöntemi uygulanmasının faydalı olacağını ifade etti.

İnsanların genel olarak yaz aylarında güneş koruyucu kremler kullandığını kaydeden Eminzade, yağmurlu havalarda bile ultraviyole ışınların insanlara ulaştığını belirterek, “Kış mevsiminde de en az 30 SPF güneş koruyucusu öneriliyor. Yüksek rakımlarda ve karlı ortamda güneş koruyucusu kullanımı daha da önemlidir.” şeklinde konuştu. Cilt yaşlanmasını önlemek için çeşitli vitaminlerin alınabileceğini kaydeden Eminzade, “Saç-tırnak bakımı açısından hem krem olarak hem ağız yoluyla çinko, A, E, C içerikli vitaminler ve antioksidan etkisi olan diğer ürünler, hekime danışarak kullanılmalıdır.” dedi.

(CİHAN)

Zaman

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir