HPV Aşısı

HPV Aşısı

Dünyada her yıl 400 bin kadının ölümüne yol açan rahim ağzı kanserini önleyen aşı uygulaması her yaş kadında uygulanabilir. Ancak yaş ilerledikce virüse yakalanma riski artarken, bağışıklık sistemi yanıtı da geç yaşlarda düşecektir. Bu nedenle bu aşı seksüel yaşam başlamadan ve henüz gençken yapılırsa cok daha yerindedir. Koruyucu Hekimlik uygulaması ile HPV aşı programı 9-26 yaş grubu kız çocukları da kapsar. Bazı ülkelerde okul çağı aşısı olarak kabul görmüş ve saglık bakanlıkları programı içine dahil edilmiştir. HPV aşısı, ileri teknoloji ürünü olup içinde canlı veya ölü virüs bulundurmaz, bu nedenle eski klasik viral aşıların yan etkileri bu aşıda görülmez.
HPV aşısı, soğuk zincir korunarak ve gerekli test ve muayeneler yapıldıktan sonra, ilk doz 0. ay daha sonra ikinci doz 2. ay ve en son doz 6. ay sonra olmak üzere toplam üç doz uygulanır ve toplam 6 ay içinde aşı programı bitirilir. Üçüncü aşı yapıldıktan sonra koruma olayı başlamaktadır. Asıl hedef HPV virüsü ile hiç karşılaşmamış kadınlarda aşı programını tamamlamaktır. Cinsel temas başlamadan veya başlasa dahi HPV virüsü ile hiç karşılaşılmamış veya bazı HPV virüsleri ile karşılaşmış olgularda, aşı programı tamamlandığı taktirde başarı yüksektir. HPV virüsünün en sık görülen cinslerine karşı geliştirilen bu aşı, bu cinslerden biri veya ikisi ile karşılaşan kadınlara, diğer cinslerinden korumak amacıyla da uygulanmaktadır. Aşı sayesinde çok sayıda kadın rahim ağzı kanseri korkusu yaşamayacaktır. Fakat HPV aşısı ile oluşturulan bağışıklık servikal kansere neden olabilecek tüm HPV tiplerini kapsamaz. Bu nedenle aşı olmuş kişilerin, muayene ve Pap Smear kontrollerini düzenli olarak sürdürmeleri ayrıca gereklidir.

HPV aşısı, ambalajından çıkan hazır minik injektörü iledir. Omuz cildi altına grip aşısı gibi kolay ve pratik uygulanir.

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir