Sağlıklı Kadın

SAĞLIKLI KADIN

Sağlıklı KadınEn ucuz tedavi, KORUYUCU HEKİMLİKTİR. Özellikle kadınlarda meme kanseri, rahim ağzı kanseri, erkelerde prostat kanseri, önlenebilir veya tedavi edilebilir olmaları nedeni ile koruyucu hekimliğin başarılı uygulamalarıdır.

Meme kanseri dünyada görülme sıklığı artmasına rağmen, ölüm oranlarının hızla düştüğü yegane kanserdir. Meme kanserinin tedavi edilebilir bir kanser olduğunun açık göstergesi olan bu durum, ancak erken tanı koşuluna bağlıdır. Meme kanseri konusunda risklerin her geçen gün daha net tanımlanması, hem hastaların kendilerini risklerden koruması, hem de riskli hastaların daha dikkatli takiplerini mümkün kılmaktadır.

MEME SAĞLIĞI KULÜBÜ’nün amacı, meme kanserinin diğer kanserlerden farklı olduğunu, tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu anlatmak, meme takibi konusunda daha çok kadının ilgisini çekmek ve meme takiplerini düzenli olarak yaptırmalarını sağlamaktır. Hedef meme kanserinden ölüm oranlarını düşürmektir. Bu amaca uygun olarak, şu temel bilgileri toplumla paylaşmaya çalışıyoruz: Meme kanseri diğer kanserlerden çok daha yavaş gelişir, mamografi gibi çok basit bir erken tanı ve tarama yöntemi vardır ve meme vücudumuzun dışında olduğu için hem cerrahi tedavisi kolay ve risksiz hem de iç organlara yayılımı zor ve nispeten geçtir. Bundan dolayı meme kanserinden ölmemek gerekir.
Koruyucu kadın sağlığı içinde, hem önlenebilir hem de tedavi edilebilir olması nedeni ile rahim ağzı kanserleri de meme kanseri gibi ayrı bir önem önem taşır. Bu nedenle, rahim ağzı kanserlerinin erken tanısı için her yıl yapılan smear testi ile son yılların gündem konusu aşıya da, Meme Sağlığı Kulübü sitesinde yer verilmiştir.

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir