Sınav Stresi Diyabeti Tetikliyor…

Sınav stresi diyabeti tetikliyor…

Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Hayrullah Yazar’ın, Diyanet dergisinin son sayısında ‘Sınav stresini yaşayan çocuklarımızı bekleyen tehlike; Şeker hastalığı’ konulu yazısına yer verildi. Yazar, “Bu makalemi bir akademisyen olarak değil, iki çocuğu sınav stresi yaşamış bir öğrenci velisi olarak yazıyorum.” sözleriyle başlayan yazısında amacının, sınav stresi ile artma eğilimine giren diyabet hastalığı üzerinde durarak, çocukların kendi elimizle nasıl bir tehlikenin kucağına atıldıklarını anlatmak olduğunu belirtti.

Tüm dünyada hızlı bir artış gösteren diyabetin başta böbrekler olmak üzere vücutta pek çok organı etkilediğini kaydeden Yazar, şeker hastalarından en az üçte biri hatta daha fazlasının son dönem böbrek yetmezliğine yakalandığına dikkat çekti.

Hastalığın getirdiği mali yüklere de işaret eden Yazar makalesinde, “Araştırmalara göre, diyabetin sebep olduğu onlarca problemden sadece birisi olan böbrek yetmezliğinin ülkemiz ekonomisine hasta başı yıllık maliyeti 21 bin 456 TL iken, bu rakam toplamda yıllık 836 milyon 784 bin TL’ye ulaşıyor. Bu hastalıkların karşılaştıkları önemli sorunlardan birisi de kan şekeri düzensizlikleri sonucu yaşadıkları davranış bozuklukları ve buna bağlı olarak ailedeki-toplumdaki sosyal uyum problemleridir.” ifadelerine yer verdi.

(CİHAN)

Zaman

Yazar: EK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir